גירושין ברגישות, בנחישות ובתבונה, תוך הגנה על ילדיך, עסקיך, נכסיך וזכויותיך

גירושים הוגנים

גירושין הוגנים הם שאיפת לב של רבים אך לא מציאות ממשית. מרבית הגירושין מסתיימים בתוצאה לא הוגנת, גם אם הם גירושין בהסכמה. "גירושין בהסכמה", המבוססים על אי ידיעת העובדות מצידך, אינם באמת גירושין בהסכמה! עיקר אי ההגינות בגירושין משפיע על חלוקת הרכוש הממשי והלא ממשי, על גובה המזונות ועל המשמורת וזמני השהות.

אמש, בתכנית טלוויזיה מפורסמת, התרעמו המגישים על התארכות הליכי הגירושין וטענו כי "אין בעיה לחלק את הרכוש חצי חצי ולקיים משמורת משותפת". הם אף הציעו חוק שיגביל את זמן הגירושין לתקופה קצרה. למרבה הצער, לטעמי, מדובר בגישה שטחית, שאינה מביאה בחשבון הונאות גירושין. 

במרבית תיקי הגירושין הבעיה היא לא שיטת החלוקה בין המתגרשים, אלא מה מוגדר כרכוש משותף לחלוקה בעת גירושין. במקרים אחרים הבעיה היא מה גורלו של הרכוש שהועלם בחשאי בתקופה בה אחד מהמתגרשים תכנן וביצע את ההכנות לגירושין ובמקרים אחרים השכיר שהפך מובטל או קשה-יום ערב הגירושין, וקיבל משרה חלומית עם שכר אגדי לאחריהם. 

באותה תכנית גם התראיינו גם גבר ואישה שהתרעמו על תלונות השווא במשטרה המוגשות בעיקר על ידי נשים כדי להשיג הישגים במאבקי גירושין וקראו לשים קץ לתופעה זו שמכוונת הליכי גירושין. 

גודל אי ההגינות בגירושין מגיע לממדים עצומים. מתגרשים רבים אפילו לא רוצים לדעת שקופחו בהליכי הגירושין. אחרים, שמבינים זאת, משערים שממדי הקיפוח שלהם בגירושין נסבלים, למרות שבמציאות הם שערורייתיים. 

אבות או אימהות, שהיו גרועים במהלך הנישואין הפכו לפתע לאבות או אימהות השנה במהלך הגירושין. אולי זה נס ואולי זה קורה בזכות הדרכה קפדנית ומתוכנתת של עורכי דין גירושין שמבינים לעומק את הליכי הגירושין, ומחוברים למציאות של הליכי גירושין בישראל 2021 +.

האם גירושין לא הוגנים הם תוצאה של מערכת חוקי גירושין לא מפותחת, או תוצאה של שופטים לא מיומנים בבתי המשפט למשפחה או דיינים חסרי כישורים בבית הדין הרבני? התשובה היא חד משמעית לא! גירושין לא הוגנים הם לא תוצאה ממערכות בעייתיות. גירושין לא הוגנים הם תוצאה של חוסר הבנה, חוסר ידע וחוסר נחישות שלך, ורק שלך…

מהי, אפוא, הטעות שמביאה מתגרשים משכילים, רציניים ונבונים להליכי גירושין לא הוגנים ולתוצאת גירושין שהיא מעוותת קשות לרעתם? התשובה מורכבת, שכן יש טעויות רבות שעלולות לגרום לגירושין לא הוגנים לרעתך. בהמשך אפרט את השכיחות ביותר.

עורכי דין גירושין מיומנים יודעים לבחון, בכל מקרה גירושין לגופו, עשרות פרמטרים העלולים להביא לקיפוח חלקך בגירושין, או להגדלת המחויבויות שלך בגירושין. אם אינך רוצה להיכנס בעצמך לנושא מורכב זה, עומדים לרשותך עורכי דין גירושין בעלי ידע וניסיון המתמחים בגילוי, אפיון וכימות של אותם תעתועי גירושין, המביאים לגירושין לא הוגנים.

להלן נפרט כמה כיוונים כלליים, שהתעמקות בהן תביא ליתר הגינות בגירושין שלך. ככלל, כדי לחשוף את המהלכים הנלוזים של הצד המקדם גירושין לא הוגנים יש צורך במיומנות גבוהה בנושאי כלכלה, ראיית חשבון, הערכת נכסים, לרבות ווירטואליים, מנהל עסקים, היי-טק, חקירות ועוד. חשוב גם השילוב והתכלול (אינטגרציה) בין מיומנויות אלו. מאידך, אם את/ה בצד המנסה לקדם גירושים לא שוויוניים כלכלית, סביר שתיזקק למיומנויות אלו כדי לעשות זאת בתבונה ובגבולות המותר על פי חוק. אזהרה: חלק מהפעולות המתוארות להלן הן פעולות לא הוגנות ולא חוקיות. טרחנו להביאן לידיעתכם לא כהמלצה לפעולה, אלא כדי שתוכלו לבחון אם הונאות גירושין אלו ננקטות נגדכם ותשכילו להתגונן בתבונה מפניהן!

הכנות לגירושין (לרבות הכנת בן זוג חלופי)

משה היה הבעל האידיאלי. הוא היה יפה, מוכשר, השתכר משכורת חלומית וצבר הון באופציות ומניות בחברת ההיי-טק בה עבד. אשתו מלכה חיה כמלכה ולא חלמה על משבר, פרידה או גירושין. הפעם הראשונה בה היא שמעה על השערורייה והדרמה שהתרחשה במקום עבודתו של משה הייתה כאשר נודע לה שהוא הואשם בניצול יחסי מרות וקיום יחסים עם שוש, העובדת במחלקה שלו, ופוטר מעבודתו מהיום להיום. העובדת הנפגעת אף הגישה נגדו תביעה אזרחית על כמה מיליוני ₪. משה העריך שזה ייגמר בלא יותר מ-2-3 מיליונים, שהיו כל חסכונותיהם.

השמועות שזרמו למלכה, באדיבות הרכלניות שהקיפו אותה, רמזו שאין זו הפעם הראשונה או השנייה בה מסתבך בעלה ברומן אסור. למלכה לא הייתה ברירה. היא הבינה שעליה להתגרש, ויפה שעה אחת קודם. בינתיים הסכם הפשרה עם שוש שאב את כל חסכונותיהם ובצר לה היא הסכימה לקבל אך את בית המגורים שנותר מרכושם, והסכימה למזונות צנועים, שכן בעלה נותר מובטל, וספק אם יוכל למצוא עבודה חדשה בתעשיית ההיי-טק. 

מלכה לא טרחה להתייעץ עם עורך דין גירושין שכן היה ברור לה כשמש שמדובר במעידה של בעלה, שגררה אסון כלכלי ומשפחתי, מבלי שתהיה לבעלה שליטה בתוצאות…

חודשים ספורים לאחר הגירושין, הילדים סיפרו למלכה כי שוש הפכה להיות אורחת קבע בביתו של אביהם – הגרוש שלה, וכי הוא קיבל משרה עוד יותר חלומית בחברת היי-טק אחרת ובשכר כפול.

כאשר נפוצו השמועות ששוש ומשה עומדים להתחתן, נפל למלכה האסימון סופית – הסתבר לה שהיא נפלה קורבן להונאת גירושין מתוכננת היטב, באמצעותה בעלה לשעבר, שהתאהב בשוש מעל לאזניו זמן מה לפני הגירושין, השיג גירושי בזק בצד יתרונות כלכליים עצומים. 

למרות שהיא קיבלה את הבית "שנותר", לכאורה, היא בעצם נתנה למשה ולשוש מתנת נישואין נדיבה בת מיליוני ₪ רבים, אם נביא בחשבון גם את הנכסים הווירטואליים, שלא ידעה עליהם דבר ולכן לא קיבלה מהם דבר.

זעמה וקנאתה בערו בה רק כאשר היא שמעה ששוש בהריון עם תאומים ואז היא פנתה לעורך דין גירושין ידוע כדי לבחון אם ניתן להחזיר את הגלגל אחורה… (רמז – היא הצליחה חלקית בלבד).

העלמת רכוש ממשי ווירטואלי בעת גירושין

בשנים האחרות מתפשטת בישראל מגפת הזלזול התהומי בתבונת בן הזוג. מרבית הנדבקים הם גברים, אך היא מפילה קורבנות גם בקרב נשים. מועמדים לגירושין, ה"מריחים" גירושין קרבים, עושים פעולות נלוזות שמטרתן העלמת רכוש, כך שביום הגשת תביעת הגירושין, או הבקשה ליישוב סכסוך, מרבית ההון שברשותם כבר לא יהיה קיים, לכאורה, ויגיע למקומות נסתרים. 

חלק מפעולות ההעלמה כהכנה לגירושין הן כה פשוטות, כך שניתן לחשפם בבדיקות פשוטות. בין פעולות אלו נמנות העלמת קרנות פנסיה והשתלמות, העלמת כספים, חסכונות פיקדונות, העברת מניות בעסק למקורבים שיחזירו אותן לאחר הגירושין, יצירת הלוואות פיקטיביות ועוד מאות פעולות, שהמשותף להן כי הן כרוכות ברישומים הניתנים לחשיפה וניתוח באמצעות צווי גילוי מסמכים שיושגו לך על ידי עורכי דין גירושין המתמחים בחשיפת תעתועים אלו.

הונאות הגירושין, המבוצעות בשיטות פשוטות אלו, חושפות את מי שמעלים נכסים, ככל שייתפס, לחלוקת רכוש לא שוויונית לרעתו. משכך כדאיות השימוש בהכנות לגירושין בשיטות לא חכמות אלו אינה משתלמת. 

העלמת הרכוש המצליחה יותר היא העלמת הרכוש הווירטואלי, שכן במרבית תיקי הגירושין לצד "החלש" אין מושג מהו רכוש ווירטואלי, מה ערכו בגירושין, איך מודדים אותו וכו'. קצרה היריעה מלהסביר מהו רכוש ווירטואלי ומה השלכותיו בהליכי גירושין. להדגשת חשיבותו ייאמר כי למעלה ממחצית היצוא של מדינת ישראל הוא רכוש ווירטואלי (42% רק מתעשיית ההי-טק). במשקי בית רבים פריט הרכוש הגדול ביותר הוא רכוש ווירטואלי. בשל מורכבות הטיפול ברכוש ווירטואלי בעת גירושין ולצורך חשיפת העלמות רכוש ווירטואלי, כהכנה לגירושין, עליך להתייעץ עם עורכי דין גירושין, בעלי הכשרה במנהל עסקים, כלכלה, חשבונאות והייטק והבנה בנושא רכוש ווירטואלי.

מדוע נוקטים בשיטות אלו מתגרשים רבים? התשובה נעוצה ב"מגפה" – לא אחת המתגרש/ת, נגדם מופעלים תעתועי גירושין אלו, לא מתייעצים ולא בודקים לעומק את אסטרטגיית הגירושין שלהם ולכן משלמים את מחיר ה"סמוך" עד תום.  

תכנון גירושין ארוך טווח

כאשר רחל נישאה לד"ר משה שחור שהיה בתחילת דרכו כרופא היא לא תיארה לעצמה עד כמה שמו של אדם יכול להיות כה משמעותי. כאחות מוסמכת לשעבר היא הבינה כי התמחותו של בעלה ברפואת עור עשויה לתרום רבות לרווחתם הכלכלית. לא היה גבול לאושרה עת פתח בעלה את הקליניקה לרפואת עור מתקדמת והזמין אותה לסייע לו בשנה הראשונה. היא אמנם לא כל כך הבינה מדוע בעלה מתעקש לא למחשב את כל ההליכים המנהליים במרפאה, אך מעבר לכך היא הייתה מרוצה מזרם הלקוחות שזרמו למרפאה כמעיין המתגבר. לאחר שנה, לא היה כבר צורך בנוכחותה, שכן הכנסות המרפאה אפשרו להעסיק שתי מזכירות רפואיות בתפקיד, בתוספת סייעת ושני רופאים נוספים. תוך שנתיים עברה משפחת שחור ושלושת ילדיה לווילה מפוארת בצפון תל אביב ומבחינת רחל החל עידן החיים הטובים פלוס. היא האמינה בבעלה ללא מצרים. חשדה אפילו לא התעורר כאשר בעלה סיפר לה שהם רכשו את הווילה המפוארת ב4 מיליוני ₪, כאשר השכנים לא הבינו כיצד ניתן לרכוש בית ששווה לפחות פי שניים במחיר כה זול.

בינתיים, המרפאה התפתחה ועברה למיקום חדש ואף הצוות התרחב מאוד. הדבר היחידי שנותר לאורך 20 השנים היא נטייתו ה"חולנית" של ד"ר שחור לערוך יום יום את יומני הלקוחות ואת ספרי התקבולים בעצמו. לחשבון המשותף הקפיד ד"ר שחור להעביר כל חודש 25,000 ₪, סכום שרחל לא התקשתה לפזרו עד תום. היא הייתה משוכנעת שזה הסכום שהמרפאה מרויחה.

לאור ההצלחה המסחררת, התרחבו שעות העבודה של ד"ר שחור. הוא עבד מצאת החמה ועד השעות הקטנות של הלילה. לפרקים אף העדיף לישון במרפאה "כדי לחסוך את הפקקים בבוקר". כאשר ביקרה רחל במרפאה בשעות הערב היא הבינה משכנה, חברת ילדות שלה, שיש לבעלה כמה סיבות טובות לא לחזור הביתה בלילות ( רוב הסיבות הן עם שיער בלונדיני…).

בצר לה פנתה לעורך דין גירושין המתמחה בגירושין מאנשי עסקים, לא כדי להתגרש, אלא לפחות "לשמור על זכויותיה". היא הביאה עימה ערימת ניירות, שמצאה בבית, ותמהה האם יש בכוחם של ניירות אלו לעזור לה לשמור על זכויותיה בגירושין. היא גם סיפרה את מה שהיה ידוע לה על עסקי בעלה – זה לא היה הרבה. בחינה ראשונה של הניירת הראתה כי ד"ר שחור, כשמו כן הוא! אמנם הניירות היו חלקיים ולא ברורים, אך הם הראו בסבירות גבוהה כי עיקר עסקיו של הרופא הנודע התנהלו ב"שחור" ורחל נחשפה אך לחלק קטן מפעילותו הכלכלית. 

באמצעות צווי גילוי מסמכים רחבים הצלחנו לקבל מסמכים של המרפאה, של הספקים שלה של קבלני המשנה של משתפי הפעולה, של הבנקים ואחרים. באמצעות הנתונים שהתקבלו הצלחנו להוכיח, בשיטות חשבונאיות מתקדמות, את הבלתי יאומן: היקף הפעילות בשחור של המרפאה עמדה על כ-70% מהמחזור הכספי. יתר על כן, כספים אלו תועלו לרכישת רכוש רב וחלקם הוברח לחו"ל. כך הצליח ד"ר שחור להונות את אשתו ואת שלטונות המס לאורך שנים רבות. בסופו של יום נאלץ ד"ר שחור לחתום על הסכם גירושין שנתן לאישה מעט יותר ממחצית הרכוש שנצבר בנישואין, ולו מחשש עינא בישא…

גירושין בשיתוף פעולה חיצוני

לא אחת מוצאים מתכנני הגירושין משתפי פעולה שעוזרים להם להעלים מקורות ורכוש לקראת גירושין ואפילו ערב גירושין. חלק מגורמים אלו משבשים, ללא מורא, אפילו צווים שניתנים בהליכי גירושין על ידי בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. אולי קשה לך להאמין, אבל לאחרונה נתקלנו בבנק גדול ומכובד שכדי לתמוך בלקוח גדול שלו, נתן תמונה לא נכונה על חשבונות הבנק של אותו לקוח, וכאשר נתפס בקלקלתו העז שוב ושוב למסור נתונים מטעים. צא ולמד מה איכותם של נתונים שנמסרים על ידי צדדים המקורבים לצד המתגרש, כמו בני משפחה, חברות קשורות ועוד. המפתח לכך שזה לא יקרה לך טמון ביכולות הכלכליות והעסקיות של עורכי הדין הפועלים בשרותך. במקרה המתואר, עבודת נמלים של צוות מנהלי עסקים, חשבונאיים, מומחי אסטרטגיה ומשפטנים הכריחו את הבנק לספק נתוני אמת…

שיטות העלמה נוספות לקראת גירושין

אלו רק דוגמאות בודדות. ישנן שיטות הונאה נוספות, רבות מספור, להונאת בן הזוג בהליכי גירושין. כמעט כל מתגרש או מתגרשת מעלים בדעתם שיטות שונות להשיג גירושין לא הוגנים לטובתם. שיטות ההעלמה לעיל הן אך טיפה בים. יש שיטות רבות להונות אותך בגירושין ורק שיטות התגוננות בודדות, שכן יש יתרון מכריע למי שיזם את הגירושין ומכין את עצמו לקראת גירושין בעייתיים. הפתרון הנכון הוא ערנות שלך ובעיקר להתייעץ עם עורכי דין גירושין המתמחים בנושאים הרלוונטיים (גירושים בהן מעורבים עסקים או חברות, גירושי היי-טק, גירושים עם רכוש מסוגים שונים וכו').

למידע נוסף

לייעוץ גירושין מיידי 24/7

או מלא/י פרטיך להלן

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
דילוג לתוכן