גירושין ברגישות, בנחישות ובתבונה, תוך הגנה על ילדיך, עסקיך, נכסיך וזכויותיך

בית הדין הרבני

אם שניכם יהודים, תהליך גירושין ביניכם חייב לעבור דרך בית דין רבני (או בשמו העממי – רבנות), אפילו אם נושאי רכוש, מזונות או משמורת ילדים נדונו במסגרת בית המשפט לענייני משפחה חלה עליכם החובה בפתיחת תיק גירושין ברבנות.  גם אם נישאתם נישואים אזרחיים בקפריסין, או נישואים אזרחיים בכל מקום אחר בעולם, במגמה שלא להזדקק לשירותי בית הדין הרבני, עדיין לשם קבלת גט תאלצו לעבור גירושין ברבנות ולהתדיין שם (אם כי במקרים שלא נישאתם כדת משה וישראל, גירושין הם לחומרה בלבד). בית דין רבני מיישם דין עברי קדום בכל הנוגע לשאלות גירושין. על כן, אם אינכם בקיאים בדין העברי, מומלץ כי תפנו לעצתם של עורכי דין הבקיאים בו.

לייעוץ גירושין מיידי 24/7

או מלא/י פרטיך להלן

 1. אין גירושין ללא סיבה מוצדקת ומוכרת במסגרת הדין העברי.
 • אי התאמה ביניכם אינה מהווה עילת גירושין מוצדקת במהלך גירושין ברבנות. להבדיל ממדינות רבות, בהן די ברצון אחד מבני הזוג בביצוע גירושין, כדי להוות עילת גירושין מספקת, בדין העברי המצב שונה.
 • בהיעדר הסכמה של שני בני הזוג על גירושין, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לרשותו עילה (סיבה מוצדקת), המזכה אותו בקיום גירושין.

עילות גירושין אצל בית הדין הרבני נחלקות לשתי קבוצות: עילות גירושין הקשורות להתנהגות בן הזוג, למשל אלימות במשפחה, ומן הצד השני עילות גירושין אובייקטיביות, שהן ללא אשם, למשל, היעדר כוח גברא.

 1. נסחו עילות גירושין בצורה ברורה, מפורטת, מחולקת לסעיפים, וציינו תאריכים ופרטים ככל שניתן.
  ככל שהפרטים רבים יותר, ומדויקים יותר, כך ההתייחסות אל תביעת גירושין היא רצינית יותר.

   

 2. אל תצרפו חומר עם השלכות כלכליות, פליליות, או אחרות שאינן ברורות לכם.
  יתכן וחומר מסוים יסייע לכם לקבל גט, אולם הוא עלול להובילכם אל מאחורי סורג ובריח.
  דנה חשדה במשך חודשים רבים כי בעלה, מאיר, בוגד בה עם מזכירתו החטובה. אצה רצה דנה אל משרד חקירות “אין עשן בלי אש”, אשר הציב מצלמה במשרדו של מאיר. אכן התברר, כי מאיר ומזכירתו מנהלים רומן סוער. בו ביום הגישה דנה תביעת גירושין ברבנות, אליה צירפה את הצילומים של השניים. גט היא אמנם קיבלה, אולם כעת היא מרצה מאסר בגין פגיעה בפרטיות של מאיר ומזכירתו. בנוסף, נתבעה דנה על ידי המזכירה בתביעת נזיקין, והיא צפויה להיפגע גם בכיסה.

בית הדין הרבני – דברים שחשוב לבדוק!

 • 4. בדקו שאין סתירות בין עילות גירושין שונות המוגשות אל בית הדין הרבני. אישה לדוגמא, תתקשה להוכיח שבעלה בוגד בה, לאחר שטענה כי הוא חסר כוח גברא (ראה מאמר "בגדו בך? אתם בוגדים? איך מגלים? מה עושים?"). סתירות מסוג זה עלולות לפגוע בצורה קשה במהימנות שלכם, ולהוביל לדחיית תביעת גירושין ברבנות.
  5. אל תגישו תביעת גירושין ברבנות בכוחות עצמכם, גם אם הנכם חסרי אמצעים לחלוטין. בחנו את האפשרות לקבל סיוע משפטי מהמדינה. אל תקבלו עצות מקרובי משפחה, “גרושים במילואים”, ופקידים של בית הדין כיצד להגיש את תביעתכם. אנשים אלו אינם בעלי השכלה משפטית מתאימה, אינם בקיאים בהוראות הדין ובמיוחד אינם מומחים בתכנון אסטרטגית גירושין המתאימה למקרה שלכם.

  6. אם ברצונכם לדון במסגרת בית הדין הרבני בנושאים נוספים מעבר לנושאי גירושין ברבנות, דוגמת מזונות אישה, חלוקת רכוש או החזקת ילדים, עליכם לצרפם לכתב התביעה בצורה נכונה. תהליך הצירוף נקרא בלשון משפטית “כריכה”. כריכת נושאים אלו שלא בהתאם לדרישות החוק והפסיקה, אינה מועילה, שכן בן הזוג ש”הוקדם” ונתבע בבית הדין הרבני, עדיין יכול לפנות אל בית המשפט לענייני משפחה.

  7. גם אם אתם מסכימים ביניכם על הכל אל תצפו כי בית דין רבני ינסח עבורכם הסכם גירושין. סביר שהוא יורה לכם להגיש לו הסכם גירושין מוכן. פנו אל עורך דין מומחה בתחום גירושין ברבנות, שיכין עבורכם הסכם גירושין לאישורו של בית הדין או בית המשפט לענייני משפחה. בדרך זו תבטיחו הן אישור מהיר של הסכם הגירושין והן סיכום ברור, שימנע מחלוקות בעתיד.

  8. בבית הדין הרבני, להבדיל מבית משפט לענייני משפחה, במהלך הליך גירושין ברבנות, פונים הדיינים לצדדים ישירות ושואלים אותם שאלות שונות חרף נוכחות עורך דין מטעמם בדיון. תשובות לא הגיוניות, או שונות ממסמכים שהוגשו על ידכם, תבאנה לדחיית בקשותיכם. תפקידו של עורך דין טוב הוא להכין אתכם לדיון ולחזות את השאלות שתישאלו על ידי הדיינים. בזמן הדיון אין לומר דבר אשר השלכתו לא ברורה לכם.

  נירית שכרה את שירותיו של עורך דין “יהיה בסדר” בפניה אל הרבנות. עורך הדין הגיש תביעת גירושין ברבנות אל בית הדין הרבני מבלי שנועץ כלל בנירית במאפיינים המיוחדים של המקרה שלה. רק בבוקר הדיון הודיע לה עורך הדין על הדיון ונירית הגיעה לא מוכנה. משנשאלה על ידי הדיינים בדבר רצונה לקבל גט, לא זכרה את עילות הגירושין שציינה והחלה לספר סיפורים שלא היה להם כל זכר בתביעתה. תביעתה לצורך גירושין ברבנות נדחתה מחוסר מהימנות.
  9. השיבו בביטחון לכל שאלה שאתם נשאלים. חוסר ביטחון נתפס, לא אחת, כאי אמירת אמת או כאמירת אמת חלקית. יתכן וחלק מהשאלות נוגעות ליחסים אינטימיים ביניכם. גם במקרה זה תשובותיכם צריכות להיות מלאות. לעיתים קבלת גט תקום או תיפול לפי תוכן תשובותיכם.

  10. הקפידו על עקביות. דברים הנאמרים על ידכם במסגרת בית הדין הרבני ו/או בכתבי הטענות צריכים לתאום לדברים שנאמרו על ידכם בפני בית המשפט לענייני משפחה או בפורומים אחרים. חוסר התאמה מעיד על בעיית אמינות. למשל, אישה התובעת שלום בית בפני בית הדין הרבני ומגישה תביעה למכירת הדירה המשותפת, עלולה להיתקל בקשיים. לא אחת, אחד מבני הזוג מביא לדיון בערכאה מסוימת פרוטוקול של דיון, שנערך בערכאה אחרת, במגמה לסתור את דברי בן זוגו.

  חגית וזהר נשואים 10 שנים. חגית החליטה להפתיע את זהר, ולהגיע הביתה מוקדם שלא כמנהגה. עם כניסתה לדירה גילתה את בעלה בזרועות ידידתה הטובה. חגית החליטה כי ברצונה לקבל גט, לא לפני “שתפשוט את עורו”. זהר הגיש תביעת גירושין ברבנות ואילו חגית פתחה תיק שלום בית. כמובן שהיא לא רצתה שלום בית, אלא רק את הבית. זהר הגיש לדיינים פרוטוקול של דיון בפני בית המשפט לענייני משפחה בו מודה חגית כי ברצונה לקבל גט רק לאחר “פשיטת עורו” של בעלה. הדיינים דחו את תביעתה להשגת שלום בית, וקיבלו את תביעתו של זהר לביצוע גירושין ברבנות.

  11.  שכרו את שירותיו של עורך דין רב תחומי, המתמחה באסטרטגיה של גירושין (כולל גירושין ברבנות), ולא של טוען רבני, שכן עורך דין יכול לייצגכם גם בפני בית הדין הרבני וגם בפני בית המשפט לענייני משפחה, אך טוען רבני יכול לייצגכם אך ורק בפני בית הדין הרבני. שכירת שירותיו של עורך דין בנוסף אל טוען רבני מייקרת את העלויות, וחמור מכך, עלולה ליצור חוסר עקביות במהלכים האסטרטגיים בשל השקפות עולם שונות ובגלל הפיצול בייצוג. הבחירה הנכונה היא עורך דין שתחום התמחותו גירושין, והוא עוסק בתחומים נוספים הרלוונטיים לנושא גירושין ברבנות.

  12. הקפידו על הופעה צנועה לאישה וחבישת כיפה לגבר. אין צורך, במהלך הליך גירושין ברבנות, לקבל הערות מיותרות מהדיינים או להיות מורחק מהדיון. קיימים גם מתדיינים המוכנים להישבע, כי תקרית על רקע הופעתם בפני בית הדין הרבני הובילה לאפלייתם לרעה ואף להפסד בתיק…

  13. כבדו את המקום, והתאזרו בסבלנות בהמתנה לתורכם. הימנעו מעימותים עם בן זוגכם לעיני ולאוזני כל. הדבר לא מוסיף לכם כבוד, ובוודאי שאין בו בכדי לפתור את המחלוקות ביניכם אלא רק ללבותן.
  הכינו עצמכם לדיונים רבים. במקרים בהם אין הסכמה בין בני זוג על גירושין, מתארכים הדיונים בפני בית הדין הרבני. המוכנות הנפשית לדיונים רבים תמנע “שבירה מוקדמת” ועשיית ויתורים מיותרים.

לקריאה נוספת

שתפו את המאמר

Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn
דילוג לתוכן