עזריאלנט - עורך דין גירושין - להתגרש ברגישות ובתבונה
דף הבית גירושין וגט בישראל טיפים למתגרשים מאמרים פרסומים שלנו דיני משפחה ייעוץ מיידי אודות חברת עו"ד עזריאלנט

לייעוץ משפטי מיידי
מעורך דין לגירושין
חייגו אלינו 1-800-60-90-80
24 שעות - 7 ימים בשבוע

עו"ד עזריאלנט בתקשורת:

טיפול זוגי

טיפול זוגי - הצלחה או כישלון?

זוגות רבים מתחילים את מסעם המשותף כאשר בליבם חלום גדול ותוכניות משותפות לעתיד מזהיר. במהלך החיים המשותפים חלקם מגלים, כי סטו מ"דרך המלך" ובאופק מבצבצים ענני משבר עמוק ביחסיהם.

"זוגיות" - מוגדרת כמערכת יחסים דינמית התלויה בהתבוננות האישית של כל אחד מבני הזוג על החיים בכלל, ועל חיים הזוגיים בפרט. כל אחד מבני הזוג מביא למערכת הזוגית שמתגבשת מיום ליום, את רצונותיו, שאיפותיו, יכולותיו וכן את מגבלותיו. זוגיות אינה בבחינת תוצר מוגמר, המדובר במערכת דינמית וסבוכה המשתנה בהתאם להשפעות ציר הזמן, השפעת גורמים חיצוניים (כגון: מאהב/ת) ומטענים רגשיים ואחרים שמביא עימו כל אחד מהם לתוך הזוגיות. ברבות הימים הזוגיות הופכת ל"ישות שלישית". דומה הדבר לשותפות עסקית, בה חוברים שני אנשים או יותר ומקימים ישות שלישית (השותפות), באמצעותה יוכלו להגשים את רצונם המשותף. בשותפות עסקית, כמו גם במערכת הזוגית, כל אחד מבני הזוג "נותן" מעצמו, ומצפה לקבל "תמורה" למה שהוא "נותן".

כשם שבהקמת שותפות עסקית מתווים השותפים את דרך פעולתם ויוצרים תוכנית עסקית שבאמצעותה יגשימו את יעדיהם - כך פועלים גם בני זוג המעוניינים ליצוק תוכן לחייהם המשותפים.

מציאות ציורית זו מתנפצת אל מול פניהם של זוגות רבים- אחוזי הגירושין בארץ ובעולם רק הולכים וגדלים. קרוב ל- 50% מהזוגות לא מצליחים ביישום תוכניתם לחיים משותפים, מגיעים למבוי סתום ומפרקים את השותפות הזוגית שהקימו.

עולה השאלה, מה בעצם השתנה במרוצת השנים - כיצד הפכו האוהבים ליריבים?

האם מדובר בשינוי מערכת הציפיות, שינוי במערך הכוחות בתא המשפחתי, גילוי פתאומי אשר ערער באופן מוחלט את הקשר בין בני הזוג, או שמא מדובר בשילוב הגורמים הנ"ל?

הסיבות לגירושין

סיבות רבות עלולות להוביל לפירוק הזוגיות: הבדלי השקפות, רומן מחוץ לנישואין או סוג אחר של מעילה באמון, שינוי בתפיסות עולם, דוגמת חזרה בתשובה, בעיות בתפקוד המיני, אלימות פיסית או מילולית, פערים בהתפתחות האישית, משברים נפשיים ועוד.

קצרה היריעה מלהכיל את מכלול הסיבות המביאות להתרסקותם של הנישואין, אולם, ניתן לסווגן למספר קטגוריות:

סיבות הקשורות לבן הזוג כאינדיבידואל - סיבות הקשורות לאחד מבני הזוג כיחיד ולא כחלק מהמערכת הזוגית. סיבות הקשורות להתנהלותו של בן הזוג, פנימיותו ועוד - כאשר אין לסיבות אלו כל קשר לבן הזוג האחר.

מדובר בבעיה בבן הזוג אשר היתה גורמת לכל מערכת זוגית להיכשל, לא משנה מי הם הפרטים המהווים אותה.

תמי וליאור נשואים מזה כמה שנים. לאחר שפוטר ליאור ממקום עבודתו, בו עבד שנים רבות, הדרדר מצבו הנפשי והוא שקע בדיכאון כבד. המצב הנפשי, בו היה שרוי ליאור, גרם ל"בניית חומה" בין תמי לליאור . תמי וליאור איתרו את שורש הבעיה והבינו כי על מנת למוטט את החומה שביניהם על ליאור לטפל בעצמו.

סיבות הקשורות לשינוי שחל באחד מבני הזוג - מדובר במקרים בהם, חל שינוי מהותי באחד מבני הזוג, המשנה את המערכת הזוגית ומוביל להתרסקותה: התמכרות לסמים, חזרה בתשובה, המרת דת, מוגבלות פיסית או נפשית עקב תאונה, ועוד.

סיבות הקשורות לחוסר היכרות של בן הזוג - לעיתים מגלים בני זוג במהלך החיים המשותפים כי, הם אינם מכירים כלל את בן זוגם ו/או בעיות מסוימות מהן סובל. לרוב, מדובר על זוגות שלא התנסו במגורים משותפים עם בן הזוג טרם הנישואין, זוגות שהחליטו להינשא זמן קצר לאחר היכרותם או לחילופין, בני זוג שגילו לאחר הנישואין גילויים חדשים ומפתיעים על בן זוגם.

סיבות הקשורות לגורמים חיצוניים - במקרים רבים, מצטרף למשוואה הזוגית משתנה נוסף בלתי תלוי המעיב על הקשר הזוגי ועלול לגרום להתפוררותו.

מזה זמן רב שיואל שם לב כי התנהגותה והתנהלותה של אשתו מירי אינה כתמול שלשום. יואל, מורה למתמטיקה, מומחה בפיתרון משוואות עם מספר משתנים - לא הצליח לגלות, כי הסיבה להתנהגותה המוזרה של מירי היא, העובדה ש"נכנס" משתנה נוסף לחייהם והוא חברו למקצוע, ארנון, המנהל רומן סוער עם מירי.

סיבות הקשורות לשינויים בתנאי הסביבה - זוגות רבים מתחילים את חייהם המשותפים כששניהם צעירים, רעננים וחסרי כל מחויבות אישית ו/או כלכלית. שינויים בסביבת בני הזוג כגון: הרחבת התא המשפחתי, שינויים דרסטיים במצב הכלכלי וכדומה עלולים להביא לקריסת הזוגיות.

סיבות הקשורות למערכת הזוגית - מדובר בבעיה ביחסים שבין בני הזוג ולא בבעיה באני הפנימי של אחד מבני הזוג. חוסר התאמה בין בני הזוג, בעיות בתקשורת, בעיות ביחסי המין, חוסר שיתוף, ריחוק, אי השקעה בבן הזוג ובקשר הזוגי, עימותים חוזרים ונשנים ועוד.

על מנת לא לדון טיפול זוגי לכישלון מראש, יש לאתר תחילה את שורשי הסכסוך בין בני הזוג. ללא הבנת הסיבה או הסיבות לחיכוכים שביניכם - לא ניתן יהיה לשקם את הקשר הזוגי.

טיפול זוגי - מהו ולמי הוא נועד?

טרם נקיטת צעד דרסטי של גירושין, שואלים עצמם זוגות רבים, האם מיצו את כל האמצעים הקיימים להצלת נישואיהם? האם הכל אבוד, או שמא ניתן לבנות מחדש את אשר נפגם או נהרס?

מקרים אלו מאופיינים בפניה של בני הזוג או אחד מהם ליועץ נישואין או פסיכולוג, פניה לבית הדין הרבני בבקשה לשלום בית, בניסיון לגבש הבנות חדשות ביניהם. בשנים האחרונות גוברת המודעות בקרב הזוגות שראוי לפנות לטיפול או ייעוץ זוגי על מנת לאחות את הקרע שבין בני הזוג במטרה לשקם את הנישואין.

מרבית הנישואים מתחילים באהבה גדולה ובהתלהבות רבה, ועם זאת חלק נכבד מהם נוחלים כישלון בשלב כזה או אחר.

המטרה של טיפול זוגי היא בראש ובראשונה לזהות את שורשי הבעיה הקיימת בין בני הזוג שהובילה אותם עד הלום. רק לאחר זיהוי הבעיה, יוכל טיפול זוגי להעניק לבני הזוג את הכלים הספציפיים הדרושים לפיתרון המשבר אליו נקלעו.

כשם שברפואה לא ניתן לרפא חולה ללא אבחון המחלה ממנה הוא סובל כך גם בזוגיות, ללא זיהוי הסיבה למשבר בקשר הזוגי - כל טיפול נדון לכישלון.

אם בלבכם תחושה ש"האהבה מתה" ויש ביניכם: מריבות חוזרות ונשנות, מאבקי כוח, בעיות ביחסי המין, חוסר שיתוף, קושי בתקשורת, מעילה באמון, חוסר יכולת לקבל הבדלים אישיים וחוסר מושלמות, אובדן אינטימיות וכו' - ייתכן כי טיפול זוגי הוא ה"תרופה" בשבילכם. טיפול זוגי פועל לשיפור הקשר הזוגי במספר דרכים: הנחיית בני הזוג להעמקת האינטימיות, נטילת אחריות על עצמם, נקיטת עמדה פחות מאשימה כלפי בן הזוג האחר, הגברת הנתינה והנכונות לויתור ולפשרה, זיהוי הצרכים האמיתיים של בן הזוג וסיפוקם, הקשבה אמיתית לבן הזוג, בניית אמון מחדש, התנהלות בכבוד הדדי, הענקת ביטחון בתא המשפחתי ועוד.

ישנן שלוש תוצאות אפשריות לטיפול זוגי:

  1. בני הזוג ייצאו מהטיפול כזוג יונים מאושר, כשפניהם מועדות לעבר השקיעה הרומנטית.
  2. בני הזוג ייצאו מהטיפול, כשפניהם האחד לכיוון השקיעה והשני לכיוון הזריחה...
  3. בני הזוג ייצאו מהטיפול בדיוק כפי שהגיעו אליו.

שיטות טיפול זוגי

טיפול זוגי הוא נגזרת של טיפול פסיכולוגי, ולכן נהוגות בו מספר גישות ושיטות הנגזרות מגישות פסיכולוגיות שונות, וחלקן מתוארות להלן:

גישה הממוקדת בשינוי דפוסי ההתנהגות של בני הזוג - לפי גישה זו, מתמקדים בשינוי ציפיות והתנהגויות של בני הזוג. המטפל מכוון ומעודד את בני הזוג לפעול אחרת מהדרך שבה פעלו עד כה.

גישת רישום החלומות - באמצעות ניתוח החלומות, מסייע המטפל לבני זוג הסגורים רגשית להיפתח ולדבר על רגשותיהם.

שיטת ה"אימגו" - שיטה התנהגותית - קוגניטיבית לטיפול זוגי, שמבוססת על ריפוי בתוך הקשר הזוגי עצמו. לפי שיטה זו המטפל הוא מאמן בלבד, כי למעשה הטיפול נעשה על ידי בני הזוג עצמם. כל שמספק המאמן לבני הזוג הוא את הכלים לריפוי.

שיטת הyin-yang- - שיטה המבוססת על הפילוסופיה הסינית, מטרתה להביא לאיזון והרמוניה פנימית בין הצד הנשי והצד הגברי שבתוך כל אחד מאיתנו. על פי שיטה זו עודף נשיות או גבריות מחבל ביכולת שלנו להצליח ביחסים הזוגיים. שיטת טיפול זו מטפלת בבני הזוג בנפרד.

טיפול קבוצתי - מסייע לבני הזוג לבחון את בעיותיהם בהקשר החברתי, לתת ולקבל משוב מזוגות אחרים.

הגישה המערכתית - מדובר בשיטת טיפול באמצעות משחק תפקידים המאפשרת למטפל לזהות את נקודות התורפה במהלך החלפת התפקידים.

שיטת ה - epower- שיטה שמטרתה לשחרר את העוצמה הרגשית הפנימית שבתוכנו. שחרור העוצמה הפנימית מאפשר לנו להגשים בקלות ובנינוחות את החלומות והשאיפות הזוגיות שלנו. מדובר בשיטת טיפול אישית, בניגוד לטיפול זוגי.

שיטת ההיפנוזה - באמצעות ההיפנוזה ניתן להתמודד עם מצבי "קיבעון" אצל זוגות. ישנם מטפלים הגורסים, כי זוגות רבים נוטים להתקבע בדפוסים בעייתיים ללא כל אפשרות לצאת מהם. אחת הדרכים להתמודד עם קיבעון היא שימוש ב"ריטואל", לדוגמה: בני הזוג מתבקשים לבחור יחד חוויה זוגית בה חשו את האהבה הגדולה ביותר האחד כלפי השני. באמצעות חזרה לאותה חוויה, נוצרת אינטימיות מחודשת וקירבה מוגברת בין בני הזוג.

שיטות הטיפול המתוארות לעיל, מייצגות אסכולות שונות. ישנן שיטות טיפול הדוגלות בטיפול הזוגיות כמערכת בפני עצמה, לפי גישה זו, הטיפול צריך להיות משותף, כאשר הוא מתמקד בקשר הזוגי ולא בפרטים המרכיבים אותו.

ישנן שיטות הדוגלות בתיאוריה לפיה כל אדם הוא שלם בפני עצמו, ובכדי לשקם את הזוגיות - יש לטפל בכל אחד מבני הזוג בנפרד. לפי שיטות אלו, טיפול שיתמקד במערכת הזוגית במקום להתמקד בפרטים המרכיבים אותה - יפספס את העיקר.

להצלחת טיפול זוגי נדרשת התאמה בין שיטת הטיפול, סוג המטפל וכישוריו, לבעיה אותה צריך לפתור. כמו כן, חשוב מאוד שתיווצר כימיה ביניכם לבין המטפל הזוגי שתבחרו. רצוי שתיזמו פגישת היכרות עם מספר מטפלים - דבר שיוכל לתת לכם אינדיקציה על השילוב הנכון של הכימיה הנדרשת והידע הספציפי של המטפל לפתרון המשבר.

האלטרנטיבה המשפטית

שיטות הטיפול המתוארות לעיל, נגזרות מגישות פסיכולוגיות שונות. אולם חשוב לדעת, כי ישנן גם שיטות משפטיות לטיפול במערכת הזוגית: הסכם שלום בית הכולל בתוכו הסכם גירושין, עשוי להוות פיתרון טוב לבני זוג המעוניינים להסדיר את ענייניהם בהסכם מחייב. על פי שיטה זו עורכים הצדדים ביניהם הסכם שלום בית המסדיר את מערכת היחסים לתקופת הפיוס שפניהם לשלום, כאשר בד בבד מוסדרים בו גם כל העניינים שביניהם, באם והפיוס ייכשל. אלטרנטיבה זו אינה שוללת טיפול זוגי, אלא מסדירה את זכויותיהם של הצדדים במקרה שהטיפול אינו מצליח. (מידע נוסף על הסכם שלום בית בכולל הסכם גירושין מצוי באתרנו, תחת הכותרת - "אסטרטגיה של הגירושין") .

המתכון להצלחה

טיפול זוגי יכול להיות מסגרת טובה ומתאימה לליבון המחלוקות שבין בני הזוג ומציאת האיזון המתאים ביניהן. טיפול זוגי מציע לבני הזוג כלים אשר יעזרו להם להתמודד עם הקשיים בחיי הזוגיות. במקרים רבים, רק אחד מבני הזוג חפץ בביצוע טיפול זוגי ואילו בן הזוג השני מתנגד בכל תוקף ומסרב לשתף פעולה.

כיצד נוכל לנטרל את התנגדותו של בן הזוג "הסרבן"?

על מנת שנוכל לטפל בהתנגדות בן הזוג יש לברר תחילה, באם מדובר בהתנגדות כנה ואמיתית או שמא בהתנגדות מזויפת.

מזה זמן רב שהיחסים בין דני לרחל קרירים. רחל מעוניינת לפנות לקבלת טיפול זוגי, אולם דני מסרב בכל תוקף בטענה כי אינו מאמין ב"המצאה" הנקראת טיפול זוגי וכי נמאס לו לפרנס בעלי מקצוע שונים. בשל סירובו של דני לפנות לטיפול, לא הצליחו הצדדים לצאת מהמשבר אליו נקלעו - והתגרשו. לאחר הגירושין התגלתה לרחל הסיבה האמיתית לסירובו של דני. התנגדותו של דני לטיפול היתה התנגדות מזויפת, שמאחוריה היתה קיימת התנגדות אמיתית - דני לא היה מעוניין בפתרון בעיותיו עם רחל מהסיבה שהוא מאוהב בתמר, מאהבתו היפה בת ה - 25. בנסיבות אלו, לא משנה כמה "קבלות" על הצלחת טיפולים זוגיים היתה מביאה רחל - דני היה דבק בעמדתו.

התנגדות נוספת הנפוצה בקרב המין הגברי, היא כי טיפול זוגי זה עסק לנשים בלבד!

מזה זמן רב שחני מנסה לגרור את יאיר לקבלת טיפול זוגי. יאיר מסרב בכל תוקף בטענה כי ייעוץ זוגי מתאים לנשים או לגברים המתנהגים כנשים! חני אשר ידועה כאישה ערמומית, החליטה לנקוט בתחבולה מתוחכמת על מנת להביאו לטיפול. חני הבינה כי עליה לשנות את גישתה ולכן אמרה ליאיר כי הבעיה היא לא בו אלא בה, ונוכחותו בטיפול דרושה על מנת שיוכל לעזור לה לפתור את בעיותיה. יאיר "אכל" את הסיפור, הגיע לטיפול הזוגי, ומרוב התלהבות מהצלחת הטיפול עשה הסבה מקצועית והחל ל"טפל" בכל מכריו...

להצלחת הטיפול דרושה נכונות מצד שני בני הזוג לשתף פעולה ולשאת באחריותם לקשיים המצויים במערכת הזוגית.

חשוב להבהיר לבן הזוג אשר אינו משתף פעולה, כי על מנת שהטיפול יצליח עליו להיות נוכח בפגישות ולסייע לטיפול עצמו.

לא להתייאש באם בן הזוג מסרב לשתף פעולה בטיפול הזוגי. ישנם מטפלים המאמינים כי גם אם בן הזוג הסרבן אינו משתף פעולה באופן מלא אך מגיע לפגישות עצמן, נטמע בו משהו היכול לסייע להצלחת הטיפול.

באמצעות השיח הטיפולי, ניתן לגבש כלים לניהול הקשר וחיי המשפחה, על המישורים השונים שלהם. טיפול זוגי אמור ליצור אצל בני הזוג תחושה של אינטימיות וקרבה, אחריות אישית, מחויבות לבן הזוג ולתא המשפחתי וכמיהה לעתיד טוב יותר. רוב הסיכויים שלאחר טיפול מוצלח, יעשו בני הזוג מאמץ עילאי ליישם את אשר למדו בטיפול.

המתכון לכישלון

בעוד שטיפול זוגי עשוי לאחות את הקרע שנפער בין בני הזוג ויכול להשיב חלק מהזוגות חזרה לדרך המלך, יש להיות ערים לתופעה ההפוכה - והיא כי, ישנם זוגות, אשר הטיפול הזוגי יכול להסב למערכת היחסים ביניהם נזק רב. קחו לדוגמא, זוג שבמשך 20 שנה חיים יחדיו וכל המשותף להם בעצם, הוא - קורת גג אחת ו - 3 ילדים. כל אחד מהם חיי את חייו הפרטיים, הם לא יודעים את אשר נעשה אצל בן זוגם, וגרוע מכך - זה אף לא מעניין אותם. זוג כזה אשר יגיע לטיפול זוגי ויגלה במהלך הטיפול, כי מערכת היחסים שידעו עד כה, רחוקה מרחק שנות אור מזוגיות אמיתית ולכן אין להם שום סיכוי לאחר 20 שנה, בהם חיו בצורה כזו, להגיע לקשר הזוגי "האולטימטיבי" המוצג ע"י המטפל/ת. זוג כזה ייווכח במהלך הטיפול כי הקרע שביניהם אינו ניתן לאיחוי והדרך היחידה המצויה בפניהם, היא להביא לסיומו של הקשר הזוגי. למרבה הצער, ישנו מספר לא מבוטל של זוגות שאינם יודעים מהי זוגיות אמיתית ומהם חיים משותפים.

יש לדעת, כי הטיפול הזוגי עלול לחדד בעיות עמומות, להתסיס מחלוקות קיימות ולעיתים אף לגרום לתולדה של בעיות חדשות שלא היו קיימות עד כה. כן ייתכנו מצבים בהם, הטיפול הזוגי ימחיש לאחד מבני הזוג עד כמה מערכת היחסים שביניהם עכורה וכי אין לו ברירה אחרת, אלא לסיים את הקשר הזוגי.

מספר שנים לאחר שנישאו החליטו יוסי וענבל לנסות ולשקם את יחסיהם באמצעות טיפול זוגי. באחת הפגישות שאלה המטפלת את יוסי אם הוא מחמיא לענבל על גזרתה. משהשיב יוסי בשלילה, פנתה אליו המטפלת בהסבר ארוך (שלטעמו היה גם מתיש) לפיו, אין כל בושה שגבר יתחבר לצד הנשי שלו ויחמיא לאישה. לתדהמתה של ענבל, העוסקת בין היתר בדוגמנות, קם יוסי והכריז, כי הסיבה שהוא לא מחמיא לאשתו היא כי הוא פשוט לא חושב שהיא נראית טוב. ענבל נעלבה עד עמקי נשמתה החליטה כי הגיעו מים עד נפש ואין כל סיכוי שהיא תוכל לחיות לצידו של יוסי. למרבה הצער, לא הציעה המטפלת לרכוש ליוסי משקפיים - דבר אשר בוודאי היה מציל את נישואיהם...

לעיתים מגיעים בני הזוג לטיפול הזוגי על מנת לפתור מחלוקת אחת בלבד המעיבה על הקשר, אך במהלך הטיפול נפתחת "תיבת פנדורה" ובתוכה מתגלות מחלוקות רבות שפתרונן מצריך טיפול ממושך שהצלחתו מוטלת בספק.

יואב נשוי לענת מזה כ - 10 שנים וסבור כי, נישואיו מתנהלים על מיי מנוחות למעט, בעיה קטנטונת המטרידה אותו - ענת התגלתה עם השנים כבזבזנית כרונית. לדעתו, ענת מוציאה סכומים נכבדים ומיותרים לרכישת הלבשה תחתונה, מוצרי טיפוח וכו', כאשר הוא היה מעדיף להשקיע סכומים אלו בהבטחת עתידו של בנם ניר. חרף נאומיו של יואב, ממשיכה ענת בשלה. על מנת להימנע מויכוחים נוספים החליטו ענת ויואב לפנות לטיפול זוגי בעניין זה (ענת כמובן, בחרה במטפל היקר ביותר). במענה לטענותיו של יואב כלפיה, השיבה ענת כי הסיבה לרכישותיה היא ניסיונה הנואש לעורר את יצרו המיני של יואב (שלדעתה התאבן עוד בתקופת האבן). יואב הטיח בה כי מעולם לא הבינה אותו. ענת טענה כי הוא מכור לעבודתו. יואב טען כי היא אינה מנקה ומבשלת וכך הלאה והלאה... (למותר לציין כי, היחידי שחייך בחדר היה המטפל הזוגי, שהבין כי עתידו מובטח).

בטיפול זוגי עולים לא מעט נושאים מעוררי מחלוקת, וקורה שכל אחד מבני הזוג מתבצר בעמדתו - במקרים כאלו עלול המטפל להזדהות עם הצד "הסובל" וליצור בקרב הצד השני הרגשה שהוא אוהד את בן הזוג או נוטה יותר לטובתו. מאחר ובמרבית המקרים המטפל אינו יכול להיות אובייקטיבי לגמרי, יש הגורסים, כי לא רצוי ואף בלתי אפשרי שאותו מטפל ייפגש עם שני בני הזוג.

סיכום

חשוב לדעת כי הטיפול הזוגי אינו "מטה קסם" ולא כל בעיה במערכת היחסים ניתנת לפיתרון במסגרת הטיפול. לא מדובר בתרופת פלא המסוגלת לאחות כל "שבר" במערכת היחסים, אלא במאמץ משותף בהנחיה מקצועית המכוונת לגשר על פערים. בכל מקרה הטיפול הזוגי אינו יכול להביא מזור לזוגות שפשוט אינם מתאימים אחד לשני, אך מגלים זאת לאחר "זוגיות" ממושכת.

עם זאת זכרו, כי אם אינכם שבעי רצון מהזוגיות שלכם - העדר החלטה ואי נקיטת צעדים לשיפור מצבכם ושיפור הזוגיות, עלולים להוביל אתכם למצב בו לא יישאר ביניכם ולו הקשר המינימאלי, שבלעדיו נשמט הבסיס לטיפול כלשהו.

הסקירה נכתבה בידי עו"ד גירושים אברהם עזריאלנט

הנושא הקודם הנושא הבא
קבלת ייעוץ משפטי
לייעוץ משפטי מיידי מעורך דין לגירושין
חייגו אלינו 1-800-60-90-80
24 שעות - 7 ימים בשבוע
לייעוץ מידי בדואר אלקטרוני
הקליקו כאן

שיתוף עמוד זה ברשתות החברתיות:

סניפים ארציים - חברת עזריאלנט עורכי דין גירושין - חלק 2
פרסומים - חברת עזריאלנט עורכי דין גירושין
אודות חברת עורכי דין גירושין - עזריאלנט
טלפון חברת עורכי דין גירושין עזריאלנט
פרסומים - חברת עורכי דין גירושין - עזריאלנט
מספר טלפון שיחת חינם - עזריאלנט: עורכי דין גירושין
הסכמי גירושים דוגמה של הסכם גירושים
הסכמי גירושים טפסים ליישוב סכסוך
copyright
סקר החודש:
מהם דמי המזונות
הראויים לילד אחד?
עד 1000 ש"ח
1001 - 1500 ש"ח
1501 - 2000 ש"ח
מעל 2000 ש"ח

צפה בתוצאות הסקר
תל אביב
ז'בוטינסקי 24 (פינת דיזינגוף 217)
טל' 03-5277088, פקס 5277099
חיפה
פל-ים 2, בניין אורן, קומה שלישית
טל': 04-8666030, פקס 8666050
ירושלים
עמק רפאים 43 א', קומה שלישית,
המושבה הגרמנית, ירושלים
טל' 02-6250150, פקס 6244221
באר שבע
פסאז' רסקו, 121, (קומת חנויות)
טל' 08-6288966, פקס 6288967
כל הזכויות שמורות © azr.co.il 2002-2017 - חברת עורכי הדין עזריאלנט, מומחים לענייני גירושין | גוגל+‏