עזריאלנט - עורך דין גירושין - להתגרש ברגישות ובתבונה
דף הבית גירושין וגט בישראל טיפים למתגרשים מאמרים פרסומים שלנו דיני משפחה ייעוץ מיידי אודות חברת עו"ד עזריאלנט

לייעוץ משפטי מיידי
מעורך דין לגירושין
חייגו אלינו 1-800-60-90-80
24 שעות - 7 ימים בשבוע

עו"ד עזריאלנט בתקשורת:

גישור גירושין

"גישור" הייתה, עד לפני כמה שנים מילת קסם, שקרצה למתגרשים רבים, שראו בעיני רוחם הליך קל, מהיר, פשוט, ידידותי וזול, שיביא אותם להתגרש בצורה יפה ונעימה, ולשמר את מערכת היחסים גם לאחר הגירושין.

אני מוכרח להודות כי לפני למעלה מ-20 שנים, עת יזמתי את אחד ממכוני הגישור הראשונים בישראל, וכתבתי את הספר "גישור על מים סוערים", המצוי במלואו באתר זה, הוקסמתי גם אני מנפלאות ההליך של גישור גירושין. במשך השנים שעברו מאז מרבית התלהבותי שככה.

מהו גישור גירושין?

בעיקרו, הגישור הוא הליך של גיבוש פשרה יצירתית, המבוססת על האינטרסים האמיתיים של הצדדים לגישור, ולא על עמדותיהם.

מקרים בהם גישור גירושין הינו פתרון טוב

לא פעם מתגבשת הפשרה בהליכי גישור על רעיון שמביא לפתרון שהוא בבחינת זה נהנה וזה אינו חסר, או על חשבון צדדים שאינם צדדים להליך הגישור.

מטעמים אלו מהווה הגישור דרך טובה לפתור סכסוכים מסחריים בין צדדים רציונליים, בעלי אינטרסים מגוונים, כאשר מדובר במצב בו ההישגים של צד אחד אינם, בהכרח, על חשבון הצד השני.

בהליכי גירושין נדירים הם המצבים בהם ניתן לגבש פתרון שמיטיב עם צד אחד, שלא על חשבון הצד השני.

מטעמים אלו ברור כי הליך הגישור אינו מתאים לפתרון סכסוך, שהוא מורכב כלכלית ומשפטית, רווי סערות רגשיות ונפשיות, בו מרבית ההישגים של צד אחד הם על חשבון הצד השני.

ישנם מקרים מסוימים בהם הגישור מצליח לפתור סכסוכי גירושין, ולכן עדיין יש לו רלוונטיות: אם סכסוך הגירושין אינו כרוך במחלוקות עקרוניות, העובדות האמיתיות ידועות היטב לשני הצדדים, וההבדל בעמדות הצדדים אינו משמעותי, אין ספק כי גישור גירושין, כמו כל דרך אחרת של משא ומתן או גיבוש פשרה, עשוי לפתור את סכסוך הגירושין בצורה קלה, פשוטה ומהירה.

מקרים בהם גישור גירושין אינו הפתרון

כאשר מדובר בסכסוך גירושין משמעותי, המערב מחלוקות על אחד מהנושאים הבאים:

 • משמורת הילדים
 • הסדרי ראייה
 • רכוש
 • עסקים
 • כספים
 • מזונות ילדים
 • מזונות אישה
 • נכסי קריירה
 • הערכת שווי הרכוש המשותף
 • העלמות של רכוש וכספים ועוד

קשה להאמין כי גישור גירושין הוא הפתרון. הליכים של גישור גירושין עלולים, דווקא, ללבות את הסכסוך ולהציף בעיות חדשות, כך שבמקום להתווכח על מספר קטן של נושאים, המחלוקת מתרחבת, וכל צד מתבצר בעמדותיו, ואולי אף מקצין אותן.

זה קורה, בעיקר, כי במהלך הגישור מתגלים נושאים חדשים, שלא עלו קודם לכן, או במסגרת ניסיון המגשר לתרגם הסכמות כלליות ומעורפלות להסכם גירושין ברור וחד משמעי.

גישור גירושין ומחלוקות עבר

לפעמים, הגישור מהווה כר נרחב ל"הסדרת" מחלוקות העבר, ולבירור הסיבות למשקעים, שנוצרו בין בני הזוג, לפני שנים רבות.

לא אחת הבעיה הבוערת ביותר היא השאלה מי אחראי למות הכלב החמוד, שנפטר, בשיבה בינונית, לפי 10 שנים. כיוון שבני הזוג, המצויים בהליך גירושין, לא הסכימו בעבר במחלוקות אלו, אין סיכוי כי דווקא עכשיו, כאשר הם מתגרשים, יהיה ניתן ליישבן בדרכי שלום.

הדיון בענייני העבר מקשה על הדיון בענייני העתיד, שהוא, כמובן, מטרת כל הליך פשרה או הליך משפטי, שבסיסם רציונאלי.

הבעיה האמיתית בהליך של גישור גירושין צצה כאשר הליך הגישור אינו מוצע לצד השני בתום לב, אלא כסוג של "פטנט" על ידי הצד השני, שלמד היטב, מבעוד יום, את רזי הרזים של הליך הגירושין, והתייעץ עם עורך דין גירושין.

 • מטרתו של אותו צד היא ל"סדר", שלא לומר בפירוש לרמות, את הצד השני, שלא טרח ללמוד ולהבין את זכויותיו. אין ספק כי במרבית הליכי הגישור למטרת גירושין יש צד אחד שיודע את העובדות ואת החוק טוב יותר - נקרא לו בהמשך "הצד החזק", וצד שני שמכיר ויודע פחות, ואולי פחות מחובר למציאות הגירושין. בהמשך נקרא לו "הצד החלש".

לא פעם, "הצד החזק" מצליח להשיג בגישור הסכם לטובתו, כיוון ש"הצד החלש", שהוא לרוב גם "הצד הביתי", אינו מכיר את העובדות ואת הנתונים הכלכליים ואינו ער למלוא זכויותיו.

מגבלה נוספת של הליך הגישור היא העובדה שהמגשר אינו יכול להנפיק צווים לגילוי עובדות ומסמכים, והוא נאלץ לסמוך רק על דברי הצדדים.

כן הוא אינו יכול לצוות על הקפאת המצב הקיים, להטיל עיקולים או להורות על הימנעות מהברחת רכוש וכספים. מסיבה זו יבחר הצד החזק, לא אחת, בהליך "גישור" מדומה, שכל מטרתו היא למשוך זמן, שיאפשר לו להבריח כספים ורכוש, או לסדר את עסקיו בצורה "מתאימה לגירושין", שלא תחייב אותו לפצות את הצד החלש בגינם.

לפעמים ההסכם שמושג בין הצד החזק לצד החלש הוא כה מקפח, עד שצפוי כי הצד החלש ינהל, בעתיד, מאבק משפטי לביטול ההסכם המקפח, במטרה לקבל את מלוא זכויותיו.

הגישור נתפס לעיתים, בטעות, כסוג של יעוץ משפטי לשני הצדדים. ככלל, לא יתכן יעוץ משפטי לשני הצדדים כיוון שיש ביניהם ניגוד עניינים. לו המגשר היה מייצג את אחד הצדדים, ברי שהיה נוקט בפעולות שונות לחלוטין לגילוי הנכסים, לשמירה עליהם ולהבטחת חלוקה הוגנת עבור הצד שלו.

אסטרטגיה של גישור ועו"ד גירושין

כאשר הליכי גישור גירושין מתנהלים באריכות ובעצלתיים, יתכן שהדבר מבטא אסטרטגיה של אחד הצדדים למשוך את הליכי הגישור ככל האפשר, בשעה שהוא נוקט בפעולות, העלמה הברחה וטיוח, מתחת לאפם של בן הזוג השני והמגשר כאחד.

האופן שבו מתנהל הגישור, ובמיוחד הגישה הבלתי אמצעית של הצדדים למגשר, בניגוד ליכולתם לפנות אישית לשופט או לדיין, יוצר מצב בעייתי העלול לפעול בעיקר לרעת הצד החלש.

לא אחת מושג הסכם הגירושין המיוחל, כאשר חלק מהמחלוקות מטואטאות אל מתחת לשטיח – אם מחוסר ידיעה של הבעיה, אם מחוסר הבנה כלכלית או משפטית, ואם בניסיון של המגשר להשיג הסכם בכל מחיר.

אם הסכם הגירושין אינו סגור היטב, במקצועיות ובצורה משפטית ראויה, צפויות לצדדים מחלוקות עתידיות רבות, ויתכן שאל מול הזמן והכספים שנחסכו לצדדים באמצעות הגישור הם יוציאו בעתיד, פי כמה, על ניהול הליכים משפטיים.

גישור גירושין בשיתוף פעולה

מטעמים אלו, ומטעמים נוספים, נולד בשנים האחרונות הליך גישור מסוג חדש – גישור גירושין בשיתוף פעולה.

הרעיון הוא כי כל אחד מהצדדים יהיה מיוצג על ידי עורך דין מטעמו, שיהיה מחויב אך להליך הגישור, ולא יוכל לייצג את מי ששכר אותו בהליכים משפטיים בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.

הליך גישור חדש זה אכן פותר חלק מהבעיות שעורר הליך הגישור הקלאסי, אך מייצר בעיות חדשות, שעיקרן עלות גבוהה בהרבה מאשר הליך הגישור הקלאסי.

יתר על כן, אם הגישור בשיתוף פעולה נכשל, הצדדים ייאלצו לנהל את סכסוך הגירושין בערכאות המקובלות, עם עורכי דין חדשים, כאשר הבעיות כבר נידונו במהלך הגישור, והצדדים התקבעו בעמדותיהם.

 • כלל האצבע כאן דומה לכלל האצבע בגישור הקלאסי – אם הסכסוך הוא לא על דברים עקרוניים, והמרחק בין עמדות הצדדים אינו רב, יתכן שגישור זה פתרון טוב.

 • אם מדובר בבני זוג עם משאבים משמעותיים, עסקים, פנסיות, ירושות, נכסי קריירה, בעיית העלמות, רכוש סמוי, חובות לבני משפחה וכו', או קיימות ביניהם מחלוקות עקרוניות, סביר שגם הליך גישור בשיתוף פעולה לא יפתור את הסכסוך.

   הפתרון הנכון להשגת הסכם גירושין - גישור גיורשין כחלק מהליכי יישוב סכסוך

   נראה שהפתרון הנכון להשגת הסכם גירושין, קונקלוסיבי, והוגן, שישרת אתכם נאמנה, ולא יחמיר את היחסים העתידיים ביניכם, טמון ביישום הליכי יישוב סכסוך, בחסות בית המשפט לענייני משפחה, או בחסות בית הדין הרבני.

   הצעת החוק שהתגבשה בשלהי 2014 נועדה לאכוף על זוגות מתגרשים לבחור בהליכי יישוב סכסוך, שהם בעיקרם הליכי יישוב סכסוך בדרכי שלום, בטרם יישמו דרכים משפטיות או משפטיות למחצה.

   יישוב סכסוך הוא הליך משמעותי ביותר לזוגות המבקשים להתגרש בצורה סבירה ואין לי ספק כי במרבית המקרים הוא עדיף על הליך הגישור.

   מטעם זה כתבנו מאמר הדן ביישוב סכסוך. אם אתם מתעניינים בהליכי גישור כדאי לכם לבחון גם את האפשרות של יישוב סכסוך, שבמהותו מנסה להתמודד עם חלק מחסרונות הגישור.

   גישור גירושין והתאמה עפ"י המקרה

   לסיכום,

   אם אחד מכם שכיר, או שניכם שכירים, בעלי שכר שאינו הרבה מעל הממוצע, בעלי דירה ורכב, הרשומים על שם שניכם, מסכימים על משמורת הילדים, אין לכם שום ויכוח עקרוני, ואתם די קרובים בנושאי המחלוקת שביניכם, נראה שהליך גישור גירושין, או הליך גישור בשיתוף פעולה - עשוי להתאים לכם, ואכן יפתור לכם את הבעיות.

   מאידך, אם יש לכם רכוש רב, עסק מצליח, פנסיות, ירושות, נכסים שנרכשו לפני הנישואין, כושר השתכרות גבוה, נכסי קריירה, חשד להעלמת כספים או רכוש וגורמי סיבוך אחרים, או אתם חלוקים בנושאים עקרוניים - הליך גישור גירושין עשוי לא להתאים לכם.

   הדבר הנכון, מבחינתכם, הוא להתייעץ בחשאי, ואני מדגיש בחשאי, ללא ידיעת הצד השני, עם עו"ד גירושין מומחה, שיתווה עבורכם אסטרטגיה נכונה, מבחינתכם, ומסלול אליו כדאי לכם לנווט את סכסוך הגירושין שלכם.

   כדאי לכם לעשות זאת בטרם תנקטו כל פעולה, העלולה לסבך אתכם בשלבים הבאים של הגירושין.

   הסקירה נכתבה בידי עו"ד גירושים אברהם עזריאלנט

   הנושא הקודם הנושא הבא
   קבלת ייעוץ משפטי
   לייעוץ משפטי מיידי מעורך דין לגירושין
   חייגו אלינו 1-800-60-90-80
   24 שעות - 7 ימים בשבוע
   לייעוץ מידי בדואר אלקטרוני
   הקליקו כאן

   שיתוף עמוד זה ברשתות החברתיות:

סניפים ארציים - חברת עזריאלנט עורכי דין גירושין - חלק 2
פרסומים - חברת עזריאלנט עורכי דין גירושין
אודות חברת עורכי דין גירושין - עזריאלנט
טלפון חברת עורכי דין גירושין עזריאלנט
פרסומים - חברת עורכי דין גירושין - עזריאלנט
מספר טלפון שיחת חינם - עזריאלנט: עורכי דין גירושין
הסכמי גירושים דוגמה של הסכם גירושים
הסכמי גירושים טפסים ליישוב סכסוך
copyright
סקר החודש:
מהם דמי המזונות
הראויים לילד אחד?
עד 1000 ש"ח
1001 - 1500 ש"ח
1501 - 2000 ש"ח
מעל 2000 ש"ח

צפה בתוצאות הסקר
תל אביב
ז'בוטינסקי 24 (פינת דיזינגוף 217)
טל' 03-5277088, פקס 5277099
חיפה
פל-ים 2, בניין אורן, קומה שלישית
טל': 04-8666030, פקס 8666050
ירושלים
עמק רפאים 43 א', קומה שלישית,
המושבה הגרמנית, ירושלים
טל' 02-6250150, פקס 6244221
באר שבע
פסאז' רסקו, 121, (קומת חנויות)
טל' 08-6288966, פקס 6288967
כל הזכויות שמורות © azr.co.il 2002-2017 - חברת עורכי הדין עזריאלנט, מומחים לענייני גירושין | גוגל+‏