עזריאלנט - עורך דין גירושין - להתגרש ברגישות ובתבונה
דף הבית גירושין וגט בישראל טיפים למתגרשים מאמרים פרסומים שלנו דיני משפחה ייעוץ מיידי אודות חברת עו"ד עזריאלנט

לייעוץ משפטי מיידי
מעורך דין לגירושין
חייגו אלינו 1-800-60-90-80
24 שעות - 7 ימים בשבוע

עו"ד עזריאלנט בתקשורת:

בעלך הקדים אותך בתביעת גירושין

בעלך הקדים אותך בגירושין? רע מאוד, אבל לא סוף הדרך

חנית הגיעה לביתה לאחר יום עבודה מתיש. משראתה שבעלה מוטי לא בבית - רווח לה. על שולחן המטבח נחה לה מעטפה גדולה מעורך דין. משפתחה את המעטפה חשכו עיניה. המדובר היה בתביעת גירושין של בעלה, שהוגשה לבית הדין הרבני, אליה צורפו כל הנושאים: רכוש משמורת ומזונות. כן מצאה מכתב מעורך הדין, שהציע לה, פחות או יותר, לוותר על הכול. סיטואציה זו היא נחלתן של אלפי נשים מדי שנה. בעל ערמומי וזריז מקדים את אשתו בהגשת תביעות לבית הדין הרבני.

אם כבר הוגשו נגדך תביעות בבית הדין הרבני, או אם את חושדת שבעלך בדרכו לשם, מומלץ שתקראי בעיון את העצות הבאות. אם טרם הוגשו תביעות נגדך, מומלץ שתפעלי במהירות על מנת שעצות אלו יהיו מיותרות עבורך.

חשוב שתדעי, כי העובדה שהוקדמת על ידי בעלך אמנם יוצרת קושי רב, אולם באמצעות עורכי הדין המתאימים ובניהול אסטרטגי נכון ניתן, במרבית המקרים, להתגבר על העובדה שהוקדמת ואף להביאך לתוצאות אשר אינן נופלות (ולעיתים אף עולות) על התוצאה אליה יכולת להגיע לולא הוקדמת. כך למשל, הגשת תביעת הגירושין על ידי הבעל תקל עליך לקבל הגט במהירות, תגדיל סיכוייך לדרוש כתובה ופיצויים, ואף עשויה לשפר את מצבך גם לעניין חלוקת הרכוש, שכן את כאן הקורבן, האשם בפירוק הנישואין רובץ על כתפי הבעל. בכל מקרה את רשאית להגיש תביעת מזונות ילדים לבית המשפט לענייני משפחה, על אף שבעלך הקדים בתביעתו לבית הדין הרבני. הינך רואה כי לא נסתם הגולל עבורך והאפשרויות הנפתחות בפנייך הן מגוונות. על כן, לא כדאי לאבד עשתונות. עם זאת,לא להיות שאננה מדי, ראוי לקחת את הדברים ברצינות המרבית, ולהיוועץ בעורכי דין מומחים בתחום במהירות, על מנת לתכנן עבורך באופן מיידי את סדרת הפעולות הנדרשות לתיקון המצב.

להלן עצות הזהב לאישה אשר הוקדמה על ידי בעלה:

 1. אל תיכנסי לפאניקה- בדרך כלל קבלת תביעה מבית הדין הרבני נופלת כרעם ביום בהיר. חשוב שתביני כי מדובר ב"יריית פתיחה" בלבד, ועדיין עומדות בפנייך לא מעט אפשרויות להתמודד עם העניין. סוד ההצלחה טמון ביכולתך לצאת במהירות מההלם בו את שרויה ולפעול במהירות ובתבונה. הדבר הראשון שאת יכולה לעשות ממש ברגע זה הוא להבין את המורכבות הרבה הטמונה בהליך הגירושין, ובמיוחד את האסטרטגיה של הגירושין, המוסברת היטב באתר זה. הדבר השני הוא לחזק את ליבך בתובנה כי לא אחת "מעז יצא מתוק". במקרים רבים בן הזוג המקדים בונה על קריסה מהירה שלך. עמידה איתנה והנחתת מכה שכנגד יערערו את בטחונו ובמקרים רבים יובילו אותו לוותר על ניסיונו להגיע להישגים מופרכים.
 2. בדקי מיידית עם עורכי דין מומחים בתחום את איכות התביעה- לפעמים העובדה שהוא הגיש תביעה חפוזה לבית הדין הרבני דווקא תשחק לטובתך. אם הוא הגיש את התביעה בכוחות עצמו, ללא סיוע של עורכי דין מומחים לגירושין, או בסיוע עורכי דין שאינם מומחים בתחום, סביר שהנזק שהוא גרם לעצמו עולה על התועלת שהשיג. מרבית עורכי דין, במיוחד אלו שאינם מתמחים בגירושין, אינם מסוגלים להגיש תביעת גירושין כרוכה כדבעי, שאינה ניתנת לתקיפה בבית המשפט. מקל וחומר בעלך, אלא אם הוא עו"ד לגירושין מהשורה הראשונה... בכל מקרה אל תעשי שום פעולה בטרם תגבשי אסטרטגיה כוללת למאבקך. כל פעולה שאינה עולה בקנה אחד עם תוכנית מגובשת שהוכנה מראש, עלולה להסתיים באסון. היוועצי בעורך דין מומחה בתחום האסטרטגיה של הגירושין, בכל הנוגע לתביעות שקיבלת, השלכותיהן והשפעתן על צעדים בהם את מעוניינת לנקוט. מרבית המשרדים המובילים בתחום יתנו לך חוות דעת ראשונית ביחס למצבך, ללא תשלום בשלב ההיוועצות.
 3. האם התביעה כרוכה? בחני האם התביעה שהוגשה נגדך היא תביעת גירושין בלבד, או שצורפה לתביעה בקשה להכריע בשאלות רכושיות ואחרות ביניכם. אם מדובר בתביעת גירושין בלבד, פתוחה בפנייך הדרך להגיש את תביעותייך לבית המשפט לענייני משפחה. אם נכרכו לתביעת הגירושין נושאים רכושיים שונים, זה עדיין לא סוף פסוק. היוועצי בעורך דין בשאלה האם כריכת נושאי הרכוש נעשתה בהתאם לחוק, האם הכריכה כנה. כך למשל, אם בעל ביקש מבית הדין לדון בענייני הרכוש, אך הסתיר רכוש משמעותי- הכריכה אינה תופסת לגבי הרכוש שלא צורף. אם נפל פגם בכנות הכריכה או שלא נעשתה כחוק, גבשי במהירות את האסטרטגיה שלך והגישי את כל תביעותייך לערכאות הנוחות לך בנסיבות. אל תיתני לו הזדמנות לתקן את הטעויות שעשה באמצעות תיקון תביעתו לפני שהגשת תביעה. הקלטה של בעלך, בכל הנוגע לכנות כריכתו, עשויה בהחלט לסייע לך בביסוס טענת חוסר כנות מצדו, למרות שהנטל להוכיח שכריכתו הייתה כנה מוטל עליו. כך למשל, הקלטה במסגרתה מתוודה בעלך שכאשר הגיש את התביעה לגירושין לא הייתה לו כל כוונה להתגרש, אלא רק לחסום את דרכך מלפנות לבית המשפט תשלול את כנות התביעה שלו ותאפשר לך לפנות לבית המשפט על אף שלכאורה הוקדמת על ידו.

  חנית קיבלה כרעם ביום בהיר את התביעות אשר הוגשו נגדה בבית הדין הרבני. לאחר שנועצה בעורכי דין, הגישו הללו בשמה בבית משפט לענייני משפחה תביעת מזונות עבור שלושת ילדיה. בעלה חויב לשלם מזונות זמניים בגובה 8,000 ש"ח לחודש. הדבר היה בעבורו מהלומה קשה ביותר. הוא, שציפה להישג מהיר, חווה כישלון צורב. לתדהמתו זאת הייתה רק ההתחלה. חנית הגישה, בו בזמן, תביעה לחלוקת הרכוש לבית המשפט לענייני משפחה בטענה, כי כריכת הנושאים הרכושיים הייתה בחוסר כנות. היא הצליחה להוכיח באמצעות סדרת הקלטות, בהן הקליטה שיחות עם בעלה, כי מרבית הטענות נגדה בכתב התביעה שהגיש בעלה לבית הדין אינן נכונות! ניסיונותיו של עורך הדין של בעלה לפסול את ההקלטות בטענה שהן נערכו ו"בושלו" עלו בתוהו, שכן עורך דינה של חנית צייד אותה במכשיר הקלטה קביל, בו לא ניתן לערוך את תוכן השיחות. בסופו של יום חנית הצליחה להוכיח, בעזרת ההקלטות, את טענתה בדבר חוסר הכנות של התביעה, הטענה נתקבלה, והדיון בכל ענייני הרכוש התקיים בבית המשפט לענייני משפחה. בד בבד הטילה חנית עיקולים על חשבונותיו של בעלה, עיכבה את יציאתו מן הארץ, וביצעה עוד מספר מהלכים, שהובילו את בעלה לאחר מספר חודשים לחתום על הסכם גירושין לשביעות רצונה.

 4. מזונות ילדים- אם יש לכם ילדים, פעלי להגשת תביעת מזונות ילדים בבית המשפט לענייני משפחה. בעלך לא יוכל לאלצך להתדיין בבית הדין הרבני בכל הנוגע לשאלת מזונות ילדייך, גם אם הקדים בהגשת תביעתו לבית הדין הרבני, וגם אם היא כרוכה כהלכה. לפעמים יקרה שבית המשפט "יוציא את הערמונים מהאש" גם בנושאים שלא בסמכותו על מנת לסיים את הסכסוך בצורה כוללת ומוסכמת, באמצעות פסיקת מזונות גבוהים!.
 5. מזונות אישה- אם את זכאית למזונות אישה הן מהסיבה שאינך משתכרת כלל, או שאת משתכרת סכומים יחסית נמוכים לרמת החיים אליה הורגלת, יש לבחון האם ניתן להעביר את הדיון בענייני מזונותייך לבית המשפט לענייני משפחה- קיימות לכך דרכים. עם זאת, לפני שנוקטים במהלך כאמור, יש לבחון מיהו ההרכב הדן במזונותייך בבית הדין הרבני, ומהן עילות הגירושין של בעלך. אם אין לבעלך כל עילה לבקש ממך גירושין, קיימים בבתי הדין הרבניים הרכבים מסוימים הפוסקים מזונות העולים על המזונות הנפסקים בבתי המשפט. עורכי דין מנוסים בתחום מכירים הרכבים אלה, ולעיתים ימליצו לך להותיר את הנושא דווקא להכרעת בתי הדין הרבניים.
 6. משמורת ילדים- מרגע שהוגשה תביעת גירושין לבית הדין הרבני, קונה לו בית הדין הרבני סמכות לדון בסוגיית המשמורת על הילדים שכן נושא זה נחשב לכרוך "מטיבו וטבעו" לתביעת הגירושין, וזאת מהסיבה שלא ניתן לגרש צדדים בלי להכריע מי יהיה ההורה המשמורן. עם זאת, יש לזכור כי בעניין זה בתי הדין הרבניים פועלים במסלול די דומה לבתי המשפט. קרי, מבקשים מפקידת סעד להגיש תסקיר בעניין המשמורת ובדרך כלל בתי הדין פועלים בהתאם להמלצות התסקירים המוגשים בפניהם.
 7. אל תתפתי להגיע לפגישות עם עורך דינו של בעלך ללא יצוג. מדובר במלכודת, שמטרתה לנצל את עובדת היותך לא מיוצגת על ידי עורך דין על מנת להגיע להסכם מהיר, אשר במרבית המקרים יקפח זכויותייך. תפקידו של עורך דינו של בעלך הנו להגן על האינטרסים של בעלך, ולא על שלך.
 8. היזהרי מיועץ "מאחורי הקלעים"- במקרים רבים בן זוגך מקבל יעוץ מעורך דין, אולם מסתיר עובדה זו מפנייך. במקרים מסוימים מגיש הבעל תביעה בכוחות עצמו כביכול, לבית הדין הרבני, כאשר מאחורי התביעה עומד עורך דין. לכאורה, יש ביניכם מצב של שוויון, אולם המדובר בשוויון מדומה. העצות הן עצות של עורך הדין, הפה הוא פיו של בן זוגך. אם אכן זה המצב נסי לבחון: האם סגנון הדיבור, תוכן השיחות או ניסוח התביעות מתאים לסגנונו? האם הוא מפגין הבנה בתחום? אם אינך מצליחה להכריע בסוגיה, היוועצי מיידית בעורך דין.
 9. נצלי את מירב המידע שמספקת לך תביעתו. יתכן שהיא בנויה אך על כזבים, אך גם מכזבים ניתן ללמוד על כיווני מחשבה ופעולה. כך תביני שצפוי לך מאבק קשה עם מי שמוכן להרחיק לכת עד כדי הגשת תביעה כוזבת. מאידך, יתכן שהתביעה תגלה לך אמיתות חדשות בקשר לדרך בה הוא חושב או, חס וחלילה, דברים שהוא יודע, למרות שניסית להסתירם ממנו. לפעמים תוכלי להבין מתביעתו את הכיוון ממנו הוא חושש. קראי את התביעה בעיון ונסי להפיק ממנה לקחים. אם הוא יודע עליך משהו העלול להביך אותך ראוי שתתייעצי עם עו"ד מומחה כיצד לענות לו בנושא, וכיצד לפעול לסיכול המידע שבידו (כך או כך היזהרי שלא תוקלטי משוחחת בנושא הכאוב).
 10. אל תתמהמהי בשכירת שירותיו של עורך דין. התקופה הראשונה בסכסוך גירושין היא קריטית. טעויות, שמקורן בהיעדר תוכנית אסטרטגית כוללת ועצות אחיתופל, הנעשות בתחילה, קשות מאד לתיקון. מהלכים פשוטים, הניתנים ליישום בתחילת המאבק, ללא כל קושי, הופכים למשימה כמעט בלתי אפשרית בהמשך המאבק. למה כמעט? כי יש סברה הגורסת שעורכי דין טובים יכולים להגיע בכל מצב כמעט לכל תוצאה, ולחלצך מכול צרה.
 11. אל תתפתי להצעות ש"אי אפשר לסרב להן", או הצעות "שתפקענה מחר" או "הצעות אחרונות"- בדרך כלל, הצעות אלו כרוכות בוויתורים סמויים מן העין. כאשר תגלי את משמעותם המלאה, יהיה מאוחר מידי. במרבית המקרים, אחרי שניתנה הצעה אחת באה אחריה אחת נוספת, ובדרך כלל טובה יותר. מקובל במשא ומתן כי ההצעה הראשונה מהווה את המינימום שהמציע מוכן לתת.
 12. אל תחתמי על שום הסכם, זיכרון דברים, הצהרת עקרונות או כל מסמך אחר בטרם נועצת בעורך דין מטעמך בדבר ההשלכות השונות של המסמך על זכויותיך וזכויות ילדיך.
 13. אל תיכנעי לסחטנות- לא סחטנות רגשית כמו "תחתמי על הסכם בתנאים שלי ונחזור לחיים משותפים", סחטנות פלילית - "אם לא תחתמי אפרסם בגידתך, תמונותייך", סחטנות ילדים - "או שאת חותמת או שאני מבקש את המשמורת על הילדים", או כל סחטנות אחרת. סחטנות אינה מביאה פתרון, אלא מזמינה את הסחיטה הבאה.

סיכומם של דברים, חשוב שתזכרי כי העובדה שהוקדמת על ידי בעלך כן מצביעה על עובדה אחת שלא קראת נכון את המפה. במרבית המקרים ניתן להתגבר על נזקי ההקדמה, אולם אם תעשי טעויות נוספות ותאפשרי לו לנקוט פעולות נוספות, או לתקן פעולות שגויות שעשה עד כה, התוצאה עלולה להיות הרסנית.

הסקירה נכתבה בידי עו"ד גירושים אברהם עזריאלנט

הנושא הקודם הנושא הבא
קבלת ייעוץ משפטי
לייעוץ משפטי מיידי מעורך דין לגירושין
חייגו אלינו 1-800-60-90-80
24 שעות - 7 ימים בשבוע
לייעוץ מידי בדואר אלקטרוני
הקליקו כאן

שיתוף עמוד זה ברשתות החברתיות:

סניפים ארציים - חברת עזריאלנט עורכי דין גירושין - חלק 2
פרסומים - חברת עזריאלנט עורכי דין גירושין
אודות חברת עורכי דין גירושין - עזריאלנט
טלפון חברת עורכי דין גירושין עזריאלנט
פרסומים - חברת עורכי דין גירושין - עזריאלנט
מספר טלפון שיחת חינם - עזריאלנט: עורכי דין גירושין
הסכמי גירושים דוגמה של הסכם גירושים
הסכמי גירושים טפסים ליישוב סכסוך
copyright
סקר החודש:
מהם דמי המזונות
הראויים לילד אחד?
עד 1000 ש"ח
1001 - 1500 ש"ח
1501 - 2000 ש"ח
מעל 2000 ש"ח

צפה בתוצאות הסקר
תל אביב
ז'בוטינסקי 24 (פינת דיזינגוף 217)
טל' 03-5277088, פקס 5277099
חיפה
פל-ים 2, בניין אורן, קומה שלישית
טל': 04-8666030, פקס 8666050
ירושלים
עמק רפאים 43 א', קומה שלישית,
המושבה הגרמנית, ירושלים
טל' 02-6250150, פקס 6244221
באר שבע
פסאז' רסקו, 121, (קומת חנויות)
טל' 08-6288966, פקס 6288967
כל הזכויות שמורות © azr.co.il 2002-2017 - חברת עורכי הדין עזריאלנט, מומחים לענייני גירושין | גוגל+‏