עזריאלנט - עורך דין גירושין - להתגרש ברגישות ובתבונה
דף הבית גירושין וגט בישראל טיפים למתגרשים מאמרים פרסומים שלנו דיני משפחה ייעוץ מיידי אודות חברת עו"ד עזריאלנט

לייעוץ משפטי מיידי
מעורך דין לגירושין
חייגו אלינו 1-800-60-90-80
24 שעות - 7 ימים בשבוע

עו"ד עזריאלנט בתקשורת:

בחירת עורך דין גירושין

איך לבחור עורך דין גירושין מקצועי

ההחלטה על בחירת עורך דין לטיפול בהליך גירושין ולמתן יעוץ משפטי היא אחת ההחלטות החשובות ביותר שתעשו בחייכם. במקרים רבים, היא זו שתכריע בשאלה האם פניכם לניצחון או לתבוסה. עורכי דין שונים מנהלים הליכי גירושין בדרכים שונות. יש המגישים "תביעות סטנדרטיות" ומקווים לטוב, וישנם עורכי דין העוסקים בתכנון אסטרטגי מעמיק ה"תפור" למידותיכם.(ראה מאמר "הערכת עורך דין")

צפה בסרטון - כיצד לבחור עורך דין מוצלח לגירושין?

אנשים רבים מנסים לשכור עורך דין גירושין לפי עלותו. בבסיס התפיסה של אנשים אלו עומדות שתי הנחות שגויות. הראשונה, "כל עורכי הדין שווים פחות או יותר"- הנחה זו שקולה להנחה שכל הדגים בים הם באותו הגודל, והשנייה, "כל תיקי הגירושין הם אותו הדבר".

כל תיק גירושין הוא עולם ומלואו, העוסק באנשים שונים, בנתונים שונים ובבעיות שונות. ברור שיש צורך באינטגרציה (שילוב מתוחכם של הנתונים למכלול אחד) ברמה גבוהה, במטרה להתמודד עם כלל הבעיות המאפיינות את המקרה הספציפי שלכם, ולתת יעוץ משפטי נכון.

 • אל תתבססו על המלצות חברים או מכרים בלבד, בדקו בעצמכם, והפעילו שיקול דעת עצמאי. שכירת שירותיו של עורך דין גירושין שקולה לרכישת כל שירות אחר. אנשים רבים נוטים להמליץ על שירותיו של עורך דין פלוני מבלי שמכירים אותו באופן אישי, ולעיתים בגלל שקיבלו ממנו שירות אבל לא בנושא גירושין.

  גם אם מדובר בעורך דין לגירושין, קיימת אפשרות, כי המקרה הספציפי שלכם מצריך סוג של ייעוץ או מומחיות, שאינם עיקר התמחותו. בכל מקרה ספק אם הממליץ עשה השוואה אמיתית בין עורך הדין עליו המליץ לבין עורכי דין גירושין אחרים, ואם עשה, ספק הוא אם ההשוואה רלוונטית גם עבורך.

  בינינו - גם אנשים שהפסידו קרב גירושין נוטים, מטעמים נפשיים ברורים, לחשוב שניצחו, ולהמליץ על עורכי דינם כאדריכלי ניצחון בהשגת הסכם גירושין "מצויין", שכמובן לא היה ולא נברא. אם החלטתם להתבסס על המלצת חבר, חקרו אותו בדבר אופי ההיכרות בינו לבין עורך הדין, ובשאלה האם יש להמלצה גם הסתייגויות.

 • בחנו את פרטי האסטרטגיה המוצעת לכם על ידי עורכי דין שונים לטיפול בבעיה שלכם. לא מעט לקוחות הנכנסים בדלתות משרד עורכי דין לגירושין, יוצאים יותר מבולבלים משנכנסו, שכן מדובר באחד הנושאים המסובכים למתן יעוץ משפטי.

  יחד עם זאת, תפקידו של עורך דין גירושין המטפל בעניינכם להציג בפניכם אסטרטגיה של גירושין בהירה ומגובשת המתאימה לנתונים שלכם, שלבי ביצוע מפורטים ולוח זמנים. אל תתפתו לאמרות מסוג "בואו נעשה שלב אחד ואחרי זה נחשוב הלאה...", שכן רוב הסיכויים הם שמי שיחשוב הלאה ביתר זריזות יהיה דווקא הצד השני.

  אסטרטגיה טובה מבוססת על יצירתיות, מקוריות ואינטגרציה של עובדות המקרה, ולא על ה"חוק היבש". כל עורך דין מכיר את החוק, וההבדל בין עורכי הדין הוא בעיקר ביכולת להתמודד עם המצבים ה"בלתי אפשריים" וה"אבודים" על ידי יצירת "יש מאין".

 • אל תבחרו עורך דין רק מהטעם שהוא "30 שנה במקצוע". וותק יכול להעיד על ניסיון, אך מאידך יכול להעיד גם על קיפאון מחשבתי, ידע מיושן שעבר זמנו ושיטות מיושנות שאבד עליהן הכלח.

  וותק אינו סגולה לניצחון, והוא יכול להוות יתרון או חסרון בהתאם לנסיבות. העובדה כי עורכי דין מסוימים, שהיו "כוכבים" בעבר, "דעכו", ו"כוכבים" חדשים "זורחים" מפעם לפעם, מלמדת כי במציאות אין יחס ישיר בין ותק ובין איכות, וכי לא פעם ותק רב מדי מביא לחוסר ערנות, הסתאבות, חוסר עניין ושאר מרעין בישין.

 • חשוב להבין כי בימינו ידע לא נרכש דווקא בניסיון, אלא בעיקר בלימודים פורמאליים, דרך היכרות עם מחקרים, קריאת ספרים, בקיאות בחיפוש במאגרי מידע ממוחשבים ויצירתיות, שהם בדרך כלל נחלתם של עורכי דין צעירים ומשכילים יותר.

  ברוב המקרים, השילוב הנכון והזוכה יהיה ניסיון של מספר שנים, משולב בידע וטכנולוגיה גבוהים, המופעלים בשיטות עבודה מתקדמות כמו סיעור מוחות, עבודת צוות, גישה אינטר-דיספלינרית וכו'. לסיכום: יש לשקול מחדש את האמרה "אין חכם כבעל ניסיון" שנטבעה לפני שנים רבות, בטרם העידן הטכנולוגי הנוכחי, ולבחור במינון מאוזן בין ידע, טכנולוגיה וניסיון.

 • עורך דין גירושין מפורסם יכול להיות מתאים או בלתי מתאים לייצג אתכם - הדבר תלוי באופי ה"מפורסמות" שלו. אם הוא קנה את פרסומו כתוצאה מניצחונות שהשיג, פסקי דין חשובים שנזקפו לזכותו, ספרים וחוברות שכתב, פרסים שקיבל וכו', אזי הוא בהחלט ראוי לייצג את עניינכם.

  אולם אם הפרסום נקנה כתוצאה מקרבה ל"יפים - יפות", השתתפותו באירועים חברתיים ו/או פוליטיים, הופעתו בתיקים מתוקשרים שנגמרו בכישלון צורב, או סתם כתוצאה מיחסי ציבור "מושקעים" המתבטאים בעיקר בהופעה בקטעי רכילות, ספק אם שכירת שירותיו תביא לך את הניצחון המיוחל בקרב הלנצח את הגירושין - רוב הסיכויים שלא!

 • בהיעדר סיבה מיוחדת לפעול אחרת, פנו אל המשרדים הגדולים המתמחים בגירושין ובנושאים הנלווים להם - אם הם לא היו כל כך טובים, הם לא היו נעשים כל כך גדולים. יתר על כן, בדרך כלל לגדולים יש מחלקות סיוע ועורכי דין מתחומים משיקים, והגודל מקנה להם יכולת טובה יותר לבצע עבודת עומק במהירות רבה, אם יש צורך להקדים את הצד השני.
 • לא תמיד עורך הדין היקר ביותר הוא הטוב ביותר. המחיר המוצע הוא, לא פעם, פונקציה של הערכת עושרו של הלקוח (מה שמכונה בשפת העם "קביעת מחיר לפי הפרצוף של הלקוח").

  קיים בהחלט קשר בין המחיר אותו אתם נדרשים לשלם לבין איכות עורך הדין, אולם לא תמיד הקשר הוא קשר ישיר. לפעמים משרד עורכי דין יעיל וממוחשב יכול לעשות עבודה מעולה בפחות אמצעים מאשר משרד בלתי יעיל המנוהל בשיטות מיושנות.

  ככל שהמשרד מאורגן יותר ובעל כלים טובים יותר לביצוע המשימה, כך סביר להניח שתקבלו תמורה טובה יותר לכספכם. בכל מקרה, חשוב מאוד כי תבקשו שיוצג בפניכם מחירון מפורט, בכתב, וכדאי שתקבלו הסבר על סעיפי החיוב המפורטים בו.

 • אל תמהרו לסכם עם עורך דין גירושין אחד לפני ששוחחתם ממושכות בטלפון, או נפגשתם, עם מספר עורכי דין. שאלו את השאלות שמציקות לכם, התרשמו מהפתרונות המוצעים לכם, השוו בין הפתרונות השונים, ובדקו את איכות החומר הכתוב שיספקו לכם (במרבית המשרדים הגדולים תוכלו לקבל דפי הסבר או חוברת הסבר ללא תמורה וללא מחויבות). התרשמות ישירה היא ההתרשמות הטובה ביותר, והיא הכלי העיקרי לבחירת עורך דין מתאים עבורכם למתן יעוץ משפטי.
 • בשום פנים ואופן אל תסכימו לשלם, ולו אגורה שחוקה אחת, עבור פגישת הכרות, שכן כל-כולה נועדה לאפשר לכם להתרשם מכישוריו וכליו של עורך הדין, ולהשוותם לאחרים. (האם יעלה בדעתכם לשלם למוכר בחנות שהציע לכם את מרכולתו, ואף נתן לכם הסברים מועילים, אם בסופו של דבר החלטתם לקנות במקום אחר?).
 • ראוי שתדחו כל ניסיון "להסביר" לכם כי רק לאחר שתשכרו את שירותיו הטובים יאות עורך הדין לשמוע את עובדות המקרה שלכם ולהציע לכם אסטרטגיה ראויה. בחירה נבונה בין עורכי דין לגירושין חייבת להיות מבוססת על התרשמות אישית והעדפת אסטרטגיה מסוימת על אחרת. מי שדורש מכם תמורה, או התחייבות, על מנת להציג בפניכם את נתוניו ויתרונותיו מגלה לפחות חוסר ביטחון ביכולתו ולכן ספק הוא אם כדאי לכם לשקול שכירת שירותיו.

 • אל תתפתו להבטחות שאין מאחוריהן דבר, ובמיוחד כאלו שאינן בשליטתו של עורך הדין המבטיח. בני זוג השרויים בסכסוך גירושין מחפשים עוגן להיאחז בו. הם חשופים, לא פעם, להבטחות שאין להן כיסוי, וכל מטרתן היא "לגייס" לקוח בדרכי עורמה.

  שרית נועצה בעורך דין מפיוזו בנוגע לגירושיה. הוא הבטיח לה הרים וגבעות - כל הרכוש המשותף יהיה לה, בעלה המובטל ישלם לה מזונות גבוהים ביותר, הגט יגיע תוך שבועיים שלושה לכל היותר ועוד כהנה וכהנה... שרית שילמה סכום עתק, אך ככל שהטיפול התקדם התוצאות היו גרועות יותר ויותר. במקום תוצאות היא קיבלה תירוצים: "בעלך עקשן", "את לא היית בסדר", "נפלנו על שופט גרוע", "הרבנים לא מבינים", "הכל תלוי במזל", "מישהו הטיל בך עין רעה" וכיוב'.

 • חשוב שתדעו שלא כל מה שעורך דין מבטיח ביכולתו לקיים. חמור מזאת - מי שמבטיח לכם משהו שאינו תלוי בו, אלא בנסיבות משתנות ובאנשים אחרים אינו אלא נוכל, ואסור לבטוח בו!
 • אל תקבלו המלצות מעורך דין שאתם מכירים בנוגע לעורך דין גירושין. אנשים רבים סבורים כי אם הממליץ הוא עורך דין יש לייחס להמלצתו משקל מכריע, שכן הוא ב"תחום". המציאות מראה שבמקרים רבים אין מאחורי ההמלצה דבר.

  לעורכי דין מתחומים אחרים אין הזדמנות לראות עורכי דין לגירושין בפעולה, אלא אם מדובר בגירושין שלהם, שכן אלו מופיעים בעיקר בבית משפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני, ואילו עורכי דין מתחומים אחרים מופיעים בבתי משפט אחרים. יתר על כן, השוני בין התחומים הוא כה רב, עד שמרבית עורכי הדין המעוניינים להתגרש נאלצים לשכור עורך דין של גירושין למטרה זו.

  מקובל בין עורכי דין לשלם תמורת הפניות לקוח לטיפולם "השתתפות בשכר טרחה" (בשפת העם - דמי תיווך) בגובה 33.3% משכר הטרחה הנגבה מהלקוח המופנה. זו אכן הסיבה שעורכי דין רבים ישאלו אתכם, בטרם יקבעו את שכר טרחתם, "כיצד הגעתם אלי" או "מי הפנה אתכם אלי". אם דמי התיווך "יגולגלו עליכם" אתם צפויים לשלם תוספת של 50% עבור אותו שירות בדיוק! כיוון שמדובר בהפרש של אלפי דולרים סביר להניח כי כדאי לכם לטרוח ולמצוא את עורך הדין הראוי בעצמכם, ולהתקשר עמו ישירות.

  רונית החליטה להתגרש מבעלה חמי. היא נועצה בידיד נעורים שלה, מוטי, אשר פתח משרד עורכי דין משגשג בתחום התעבורה. מוטי המליץ לה, ללא כל היסוס, על שכירת שירותיו של עורך דין סמוך, שלפי הבנת מוטי הוא "הכריש" בנושא גירו שין מאזור באר-שבע דרומה, וזאת למרות שמוטי מעולם לא פגש אותו וכל ידיעותיו בעניין היו מפי השמועה.

  אצה רצה רונית למשרדו של סמוך, ולאחר שאמר לה "כדאי לך לסמוך על סמוך" שילמה לידו שכר טרחה של 20,000 דולר. למרבה הפתעתה, נתגלה לה כי סמוך עובד בעומסים כבדים ביותר, גירושין אינם תחום ההתמחות העיקרי שלו, ואת רוב העבודה עושה המתמחה החדשה, שיופיה העז והבנתה באופנה עילית עולים בכמה מונים על הבנתה במשפטים... ההליכים שהיו צריכים להינקט לא ננקטו בזמן, המסמכים הוגשו בצורה מרושלת, לא נקבעה אסטרטגיה כוללת, ובסופו של יום נחלה רונית תבוסה קשה.

 • העדיפו משרד הכולל מספר עורכי דין העוסקים בגירושין וגם בתחומים המשיקים לתחום הגירושין, על פני עורך דין בודד. בחנו אם עורכי הדין האחרים במשרד בקיאים בתחומי משפט נוספים החשובים לניהול התיק שלכם. כך תוכלו להימנע מהצורך לפצל את הייצוג בין משרדים שונים. ניצן שכר את שירותיו של עורך דין העוסק בגירושין בלבד.

  לאחר מספר ימים, נעצר על ידי המשטרה באשמת תקיפת אשתו. הוא נאלץ לשכור עורך דין נוסף לטפל בעניין הפלילי. בהמשך, היות וניצן היה בעליהם של עסקים, נדרשה גם מעורבות של עורך דין מסחרי, שייעץ לזוג בדבר אופן חלוקת העסקים ביניהם. שלושה עורכי דין משלושה משרדים שונים נשכרו בעצם למטרה אחת. מצב זה לא היה מתעורר, אם ניצן היה פונה למשרד עורכי דין גדול, המשלב את ההתמחויות הרלוונטיות ומאפשר יצירת צוות המשלב עו"ד גירושים יחד עם עורכי דין בעלי התמחויות משלימות.

 • אין לתת "אמון עיוור" בשום נותן שירותים וגם לא בעורך דין. אמנם עורך דין גירושין טוב פועל כמו רופא, במובן זה שהוא מספק לך את השירות הנדרש לקידום עניינך, ולא את השירות שאתה רוצה לקבל. יחד עם זאת, רצוי שיתקיים ביניכם שיתוף פעולה בונה. הקפידו לסכם כי כל החלטה מהותית תתבצע בשיתוף עמכם. תנאי לכך הוא כי תהיו בקיאים בנעשה בתיק שלכם, ותבינו את המהלכים הננקטים על ידי עורך הדין. רק כך תוכלו לשקול באופן סביר את הצעדים המהותיים, או לכל הפחות להיות שותפים בתהליך קבלת ההחלטות.

 • אין להתייחס לשכר טרחת עורכי הדין המוצע לכם במונחים של "זול" או "יקר", אלא במונחים של כדאיות. שאלת הכדאיות נבחנת לפי שני מרכיבים עיקריים: האחד - כמה אני נדרש לשלם, והשני - מה התמורה, החיסכון או הרווח הצפויים לי כתוצאה מהתשלום.

  חנית נשואה למוני 20 שנה. בכל תקופת נישואיהם גרו בדירה אשר הייתה בבעלות מוני עוד בטרם הנישואין. שווי הדירה כיום הינו 500,000 דולר. חנית קיבלה הצעות מחיר שונות לטיפול בגירושיה שנעו בין 8,000- 4,000 דולר. עורכי דין אלו הסבירו לה כי אין לה כל סיכוי לקבלת מחצית מהדירה, שכן זו הייתה בבעלות מוני מלפני הנישואין.

  חנית פנתה לעורך דין איכותי שבחן את המקרה לעומק וגילה, כי המשכנתא שולמה בכספים משותפים, כל השיפוצים שנעשו במשך השנים היו מקופה משותפת, וכי עיקר ההשבחה של הדירה חלה בתקופת הנישואין. אותו עורך דין שלח את חנית להקליט את מוני, שהודה בפניה, כי מחצית הדירה שלה למרות שהיא לא רשומה על שמה, שכן כך סוכם ביניהם משנישאו. בסופו של יום קיבלה חנית את מחצית הדירה השווה כ- 250,000 דולר, ושילמה לאותו עורך דין 25,000 דולר, שכמחציתם הוחזרו לה על ידי מוני כהוצאות משפט. האם יש ספק שחנית עשתה עסקה טובה?

 • ככל שהרכוש השנוי במחלוקת ביניכם רב יותר, כך עולה כדאיות העסקת עורך דין איכותי יותר. עורכי הדין הטובים גובים סכומים גבוהים. אם אתם חלוקים על רכוש רב התשלום לעורך הדין הופך להיות זניח יותר, גם אם מדובר בסכום גבוה. דורון ורונה חלוקים על רכוש בהיקף של 150,000 דולר.

  דורון קיבל הצעה משני עורכי דין גירושין לטיפול בתיק, הראשונה ב- 5,000 דולר מעו"ד ממנו לא התרשם בלשון המעטה, והשנייה מעו"ד איכותי, שהציג בפניו תוכנית אסטרטגית לקבלת מרבית הרכוש, ודרש פי שלושה. במקרה כזה, הכריע דורון לטובת העו"ד היקר. הוא העדיף להשקיע 15,000 דולר עם סיכוי גבוה לזכות ב- 100,000$, מאשר לשלם 5,000$ עם סיכוי גבוה להפסיד 100,000$.

 • המושג כדאיות אינו מתייחס אך ורק לכדאיות כספית. במקרים רבים הכדאיות נובעת מערכים שאינם ניתנים לכימות כספי, כמו יכולת לזרז את הליכי הגט, להתמודד עם סרבנות גט, לקבל חזקה על הילדים וכו'. אמנם לא ניתן לאמוד תוצאות אלו במונחים כספיים, אך הן מהוות, לא פעם, את השיקול הראשון במעלה לשכירת שירותיו של עו"ד גירושין האיכותי ביותר אשר ידכם משגת.

  רונה מנסה לקבל גט מדורון מזה שנתיים. בימים אלה, היא הכירה תושב זר מקסים וקיבלה הצעת עבודה מפתה בחו"ל. רונה אינה יכולה לקבל את ההצעה משום שלא גמרה את ענייניה עם דורון. במקרה זה, בנוסף לנזקים הרגשיים הקשים נלווים לעניין נזקים כספיים של ממש כפועל יוצא מאי קבלת הגט. שכירת עו"ד, אשר היה מפעיל לחץ על דורון, באמצעים שונים, הייתה מזרזת את הליכי הגט ומשחררת את רונה מ"עגינותה".

 • אם אתם זוג ללא רכוש משותף וללא ילדים, או אם כל המחלוקת ביניכם עומדת על אלפי דולרים בודדים, בהחלט כדאי לכם לנסות להסתדר בכוחות עצמכם, ולשכור עורך דין גירושין, אם בכלל, אך ורק למטרת ניסוח הסכם גירושין. אם אין ביכולתכם לממן עורך דין פרטי כדאי שתבחנו את האפשרות לקבל ייצוג באמצעות לשכות הסיוע המשפטי.

 • מחיר הגירושין אינו ממוקד דווקא בשאלה כיצד יתחלק הרכוש. במקרים רבים המאבק נסב בעיקר על גובה מזונות הילדים ו/או האישה. הבדל של 1,000 ש"ח לחודש בגובה המזונות מגיע במשך 18 שנים ל- 216,000 ש"ח - סכום העולה במקרים רבים על המחלוקות הרכושיות. לדורון ורונה שני ילדים קטנים. דורון משתכר 10,000 ש"ח בחודש, ולכן נפסקו לו מזונות גבוהים. באמצעות עורך דין איכותי, הוא הצליח לשכנע את בית המשפט להפחית את דמי המזונות החודשיים, המשולמים על ידו ב- 1,000 ש"ח, וחסך 216,000 ש"ח על פני תקופת המזונות - סכום העולה בכמה מונים על שכרו של עורך הדין בגין ביצוע הפעולה.

הסקירה נכתבה בידי עורך דין גירושין אברהם עזריאלנט

הנושא הקודם הנושא הבא
קבלת ייעוץ משפטי
לייעוץ משפטי מיידי מעורך דין לגירושין
חייגו אלינו 1-800-60-90-80
24 שעות - 7 ימים בשבוע
לייעוץ מידי בדואר אלקטרוני
הקליקו כאן

שיתוף עמוד זה ברשתות החברתיות:

סניפים ארציים - חברת עזריאלנט עורכי דין גירושין - חלק 2
פרסומים - חברת עזריאלנט עורכי דין גירושין
אודות חברת עורכי דין גירושין - עזריאלנט
טלפון חברת עורכי דין גירושין עזריאלנט
פרסומים - חברת עורכי דין גירושין - עזריאלנט
מספר טלפון שיחת חינם - עזריאלנט: עורכי דין גירושין
הסכמי גירושים דוגמה של הסכם גירושים
הסכמי גירושים טפסים ליישוב סכסוך
copyright
סקר החודש:
מהם דמי המזונות
הראויים לילד אחד?
עד 1000 ש"ח
1001 - 1500 ש"ח
1501 - 2000 ש"ח
מעל 2000 ש"ח

צפה בתוצאות הסקר
תל אביב
ז'בוטינסקי 24 (פינת דיזינגוף 217)
טל' 03-5277088, פקס 5277099
חיפה
פל-ים 2, בניין אורן, קומה שלישית
טל': 04-8666030, פקס 8666050
ירושלים
עמק רפאים 43 א', קומה שלישית,
המושבה הגרמנית, ירושלים
טל' 02-6250150, פקס 6244221
באר שבע
פסאז' רסקו, 121, (קומת חנויות)
טל' 08-6288966, פקס 6288967
כל הזכויות שמורות © azr.co.il 2002-2017 - חברת עורכי הדין עזריאלנט, מומחים לענייני גירושין | גוגל+‏