עזריאלנט - עורך דין גירושין - להתגרש ברגישות ובתבונה
דף הבית גירושין וגט בישראל טיפים למתגרשים מאמרים פרסומים שלנו דיני משפחה ייעוץ מיידי אודות חברת עו"ד עזריאלנט

לייעוץ משפטי מיידי
מעורך דין לגירושין
חייגו אלינו 1-800-60-90-80
24 שעות - 7 ימים בשבוע

עו"ד עזריאלנט בתקשורת:

אישתך הקדימה אותך בתביעת גירושין

אשתך הקדימה אותך בגירושין? רע מאוד, אבל לא סוף הדרך

מנחם ורונית נשואים שבע שנים. בשנה האחרונה נקלעו נישואיהם למשבר. מנחם נועץ בעורך דין שהמליץ לו להגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני - תביעה אליה יצורפו כל נושאי הרכוש. מנחם התלבט ולבסוף לא קיבל את המלצת חכמוני אלא בחר להמתין. להמתין למה? לא היה ברור. כעבור מספר ימים התבהרה התמונה... מנחם קיבל צרור נאה של שלוש תביעות מבית המשפט לענייני משפחה - תביעת מזונות עבור רונית והילדים, תביעה למשמורת הילדים ותביעה לחלוקת הרכוש המשותף.

סיטואציה זו היא נחלתם של אלפי גברים מדי שנה. אם כבר הוגשו נגדך תביעות בבית המשפט לענייני משפחה, או אם אתה חושד שאשתך בדרכה להקדימך בהגשת התביעות, מומלץ שתקרא בעיון את העצות הבאות. אם טרם הוגשו נגדך תביעות, מומלץ שתפעל במהירות על מנת שעצות אלו תהיינה מיותרות עבורך:

במקרים לא מעטים ניתן אף להגיש תביעת גירושין כררכה לבית הדין הרבני לאחר שהוגשו התביעות לבית משפט לענייני משפחה, ואם בית הדין הרבני יתרשם מטענותייך כנגדה, ויתן החלטה שהוא מוסמך לדון בתביעת הגירושין, אז בית המשפט יסוג מפני בית הדין ולא יתן החלטה סותרת בעניין הסמכות. הדבר קורה בתיקים בהם טיפלנו וייצגנו את הבעל במספר לא מבוטל של מקרים בשנים האחרוות.

להלן עצות זהב לבעל אשר הוקדם על ידי אשתו:

 1. אל תיכנס לפאניקה - בדרך כלל קבלת תביעת האישה מבית המשפט לענייני משפחה נופלת כרעם ביום בהיר. חשוב שתבין כי מדובר ב"יריית פתיחה" בלבד, ועדיין עומדות בפניך לא מעט אפשרויות להתמודד עם העניין. סוד ההצלחה טמון ביכולתך לצאת במהירות מההלם ולפעול במהירות ובתבונה. הדבר הראשון שאתה יכול לעשות ממש ברגע זה הוא להבין את המורכבות הרבה הטמונה בהליך הגירושין, ובמיוחד את האסטרטגיה של הגירושין, המוסברת היטב באתר זה. הדבר השני הוא לחזק את בטחונך בתובנה כי לא אחת "מעז יצא מתוק". במקרים רבים בת הזוג המקדימה בונה על קריסה נפשית מהירה שלך. עמידה איתנה והנחתת "מכה שכנגד" יערערו את בטחונה, ובמקרים רבים יובילו אותה לוותר על ניסיונה להגיע להישגים מופרכים.
 2. בדוק מיידית עם עורכי דין מומחים בתחום את איכות התביעות - לפעמים העובדה שהיא הגישה תביעה חפוזה לבית משפט לענייני משפחה דווקא תשחק לטובתך. אל תעשה שום פעולה לפני שתגבש אסטרטגיה כוללת למאבקך. כל פעולה שאינה עולה בקנה אחד עם תוכנית מגובשת, שהוכנה מראש, עלולה להסתיים באסון. היוועץ בעורך דין מומחה בתחום האסטרטגיה של הגירושין בכל הנוגע לתביעות שקיבלת, השלכותיהן והשפעתן על צעדים בהם אתה מעוניין לנקוט.
 3. בחן אלו תביעות הוגשו נגדך בבית המשפט לענייני משפחה. אם לא הוגשה תביעה רכושית כנגדך, גבש במהירות את האסטרטגיה שלך והגש תביעה לערכאות הנוחות לך בנסיבות. זכור, אין המדובר במהלך אוטומטי, יש לבחון את נסיבות המקרה שלך, והאם נתוניך מצדיקים הגשת תביעה רכושית לבית הדין הרבני. בכל מקרה, אל תיתן לאשתך הזדמנות לתקן טעויות שעשתה בתביעותיה, באמצעות הגשת תביעה חדשה, לפני שהגשת תביעה משלך.
 4. מזונות ילדים- אתה יכול להתנחם בעובדה שגם אם היית מקדים את אשתך בתביעותיך לא היית יכול למנוע ממנה מלהגיש תביעת מזונות ילדים בבית המשפט לענייני משפחה. חשוב לדעת, כי קיימים היום הרכבים במספר בתי דין רבניים הפוסקים מזונות אישה וילדים שאף עולים על המזונות שנפסקים על ידי בתי המשפט לענייני משפחה.
 5. מזונות אישה -אם אשתך זכאית למזונות אישה הן מהסיבה שאינה משתכרת כלל או שהיא משתכרת סכומים יחסית נמוכים לרמת החיים אליה הורגלה על ידך. יש לבחון מיהו ההרכב שדן בתביעת הגירושין ברבני, שכן במקרים מסוימים דווקא בתי משפט לענייני משפחה פוסקים סכומים פחותים מהסכומים הנפסקים על ידי בתי הדין הרבניים.
 6. משמורת ילדים- מרגע שהוגשה תביעת משמורת לבית המשפט לענייני משפחה, קונה לו בית המשפט סמכות לדון בסוגיית המשמורת על הילדים. בעניין זה בתי המשפט ובתי הדין הרבניים פועלים במסלול די דומה, מבקשים למנות פקידת סעד שתגיש חוות דעת בעניין המסוגלות ההורית של כל אחד מההורים. להמלצה של פקידת הסעד יש משקל חשוב בהחלטה מי יהיה המשמורן, היות ובדרך כלל הערכאות מקבלות החלטה על בסיס ההמלצה. חשוב לא להקל ראש ולהגיע מוכן לפגישה עם פקידת סעד, עורכי דין מנוסים יודעים לתדרך היטב את הלקוחות כיצד להיערך לפגישה איתה.
 7. אל תתפתה להגיע לפגישות עם עורך דינה של אישתך ללא ייצוג - אם אשתך מיוצגת (אם הגישה תביעות לבית המשפט לענייני משפחה, סביר שהיא מיוצגת, שכן תהליך הכנת התביעות דורש מיומנות שאין לאשתך, זולת אם היא עורכת דין בתחום הגירושין...), אל תתפתה להגיע לפגישות עם עורך דינה. לעיתים, מדובר במלכודת, שמטרתה לנצל את עובדת היותך הדיוט בדיני הגירושין והעובדה כי אינך מיוצג על מנת להגיע להסכם מהיר, שבמרבית המקרים יקפח את זכויותיך. צא מהנחה כי תפקידו של עורך דינה של אשתך הוא להגן על האינטרסים שלה ולא על שלך.
 8. היזהר מפני יועץ "מאחורי הקלעים"- יתכן כי אישתך מקבלת יעוץ מעורך דין אולם מסתירה עובדה זו מפנייך. במקרים מסוימים, מגישה האישה תביעה בכוחות עצמה כביכול, כאשר מאחורי התביעה עומד עורך דין. לכאורה, קיים ביניכם שוויון, אולם מדובר בשוויון מדומה. הפה הוא פיה של בת זוגך, העצות הן עצות של עורך הדין. נסה לבחון אם אכן זה המצב: האם סגנון הדיבור, תוכן השיחות או ניסוח התביעות, מתאים לסגנונה? האם היא מפגינה הבנה עמוקה בתחום? אם אינך מצליח להכריע בסוגיה היוועץ מיידית בעורך דין.
 9. נצל את מירב המידע שמספקות לך תביעותיה של האישה- יתכן שהיא בנויה אך על כזבים. כך תבין שצפוי לך מאבק קשה עם מי שמוכנה להרחיק לכת עד כדי הגשת תביעות כוזבות. יתכן שהתביעות יגלו לך אמיתות חדשות בקשר לדרך בה היא חושבת או, חס וחלילה, דברים שהיא יודעת, למרות שניסית להסתיר ממנה. קרא את התביעות בעיון ונסה להפיק לקחים. אם היא יודעת משהו שעלול להביך אותך או להשחירך או לפגוע בעסקיך ובמוניטין שלך, ראוי שתתייעץ עם עו"ד מומחה כיצד להגיב בנושא וכיצד לפעול לסיכול המידע שבידה (כך או כך היזהר מהקלטות בנושא הכאוב).
 10. הקלטות, הקלטות, הקלטות - אם השתהית בהגשת התביעות ואפשרת לאישתך לעקוף אותך מבלי לאותת, יש בידך את האפשרות לפחות לנסות להפריך את טענות האישה ובכך לגרום לכך שגרסתה לא תהא אמינה בעיני בית משפט. איך עושים זאת? באמצעות ראיות, ואין ראיה טובה מהודאת בעל דין! אם תצליח באמצעות דיבוב לגרום להודות כי היא ביססה את תביעתה על שקרים, הרי לך "האור שבקצה המנהרה". באמצעות הקלטה טובה אור הזרקורים יעבור אליך, והסיכויים לקבלת החלטות טובות בשבילך יגדלו משמעותית, הגם שמדובר בבית משפט לענייני משפחה. וודא כי הקלטותיך מבוצעות באמצעות מכשיר הקלטה קביל, שאינו מאפשר את עריכתן, וכן אתה מקליט אך הקלטות חוקיות. אם לא תעשה כן היתרון עלול להסתבר כאסון! אם יש לך ספקות בעניין זה התייעץ עם עורך דין מומחה בטרם תחילת הפעולה.
 11. אל תתמהמה בשכירת שירותיו של עורך דין שכן התקופה הראשונה בסכסוך גירושין היא קריטית. טעויות הנעשות בתחילת הדרך קשות מאד לתיקון. מהלכים פשוטים הניתנים ליישום בתחילת המאבק, ללא כל קושי, הופכים למשימה כמעט בלתי אפשרית בהמשך המאבק. למה כמעט? - כי יש סברה הגורסת שעורכי דין טובים יכולים להגיע בכל מצב כמעט לכל תוצאה.
 12. אל תתפתה להצעות ש"אי אפשר לסרב להן", או הצעות "שתפקענה מחר" או "הצעות אחרונות"- בדרך כלל, הצעות אלו כרוכות בוויתורים סמויים מן העין. כאשר תגלה את משמעותם, יהיה מאוחר מדי לתקן את הטעות. במרבית המקרים אחרי שניתנה הצעה ראשונית, תבוא הצעה נוספת בדרך כלל טובה יותר. מאידך אל תחפש את ההצעה הזולה ביותר, שכן אין יקר ללא ערך ואין זול ללא מחיר. עליך לבחון האם העורך דין הציג בפניך אסטרטגית גירושין בהירה ומגובשת המתאימה לנתונים שלך, לרבות שלבי ביצוע מפורטים ולוח זמנים. אסטרטגיה טובה מבוססת על יצירתיות, מקוריות ואינטגרציה של עובדות המקרה, ולא על ה"חוק היבש". כל עורך דין מכיר את החוק, וההבדל בין עורכי הדין הוא בעיקר ביכולת להתמודד עם המצבים ה"בלתי אפשריים" וה"אבודים" על ידי יצירת "יש מאין" לכאורה.
 13. אל תחתום על שום הסכם - גם לא על זיכרון דברים, הצהרת עקרונות או כל מסמך אחר בטרם נועצת בעורך דין מטעמך בדבר ההשלכות השונות של המסמך על זכויותיך וזכויות ילדיך.
 14. אל תיכנע לסחטנות מכל סוג שהוא. לא לסחטנות רגשית כמו "תחתום על הסכם בתנאים שלי ונחזור לחיים משותפים", לא לסחטנות פלילית - "אם לא תחתום אפרסם או אתלונן במשטרה", לא לסחטנות ילדים - "או שאתה חותם או שלא תראה את הילדים", או לכל סחטנות אחרת. סחטנות אינה מביאה פתרון, אלא מזמינה סחטנות נוספת.

לסיכומם של דברים, חשוב שתזכור כי הובדה שהוקדמת על ידי אשתך מצביעה על עובדה אחת שלא קראת נכון את המפה. במרבית המקרים ניתן להתגבר על נזקי ההקדמה הראשונית, אולם אם תעשה טעויות נוספות ותאפשר לה לנקוט פעולות נוספות, או לתקן פעולות שגויות שעשתה עד כה, התוצאה עלולה להיות הרסנית.

הסקירה נכתבה בידי עו"ד גירושים אברהם עזריאלנט

הנושא הקודם הנושא הבא
קבלת ייעוץ משפטי
לייעוץ משפטי מיידי מעורך דין לגירושין
חייגו אלינו 1-800-60-90-80
24 שעות - 7 ימים בשבוע
לייעוץ מידי בדואר אלקטרוני
הקליקו כאן

שיתוף עמוד זה ברשתות החברתיות:

סניפים ארציים - חברת עזריאלנט עורכי דין גירושין - חלק 2
פרסומים - חברת עזריאלנט עורכי דין גירושין
אודות חברת עורכי דין גירושין - עזריאלנט
טלפון חברת עורכי דין גירושין עזריאלנט
פרסומים - חברת עורכי דין גירושין - עזריאלנט
מספר טלפון שיחת חינם - עזריאלנט: עורכי דין גירושין
הסכמי גירושים דוגמה של הסכם גירושים
הסכמי גירושים טפסים ליישוב סכסוך
copyright
סקר החודש:
מהם דמי המזונות
הראויים לילד אחד?
עד 1000 ש"ח
1001 - 1500 ש"ח
1501 - 2000 ש"ח
מעל 2000 ש"ח

צפה בתוצאות הסקר
תל אביב
ז'בוטינסקי 24 (פינת דיזינגוף 217)
טל' 03-5277088, פקס 5277099
חיפה
פל-ים 2, בניין אורן, קומה שלישית
טל': 04-8666030, פקס 8666050
ירושלים
עמק רפאים 43 א', קומה שלישית,
המושבה הגרמנית, ירושלים
טל' 02-6250150, פקס 6244221
באר שבע
פסאז' רסקו, 121, (קומת חנויות)
טל' 08-6288966, פקס 6288967
כל הזכויות שמורות © azr.co.il 2002-2017 - חברת עורכי הדין עזריאלנט, מומחים לענייני גירושין | גוגל+‏